Czytasz dzięki

Popyt rozdawał karty na Wall Street

WST
opublikowano: 22-07-2010, 22:05

Czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach toczyły się pod zdecydowane dyktando obozu kupujących. Wskaźniki rosły od samego początku handlu, a morale obozu byków nie były w stanie osłabić nawet „niejednoznaczne” dane makro.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones rósł o 1,89 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 2,24 proc. zaś Nasdaq zyskiwał 2,68 proc.

Niejednoznaczność informacji z gospodarki przejawiała się przede wszystkim w tym, że część danych była gorsza niż poprzednie odczyty, ale...wyższa od prognoz co zostało z miejsca zinterpretowane jako czynnik prowzrostowy.

M.in. neutralnie przyjęto dane o tzw. nowych bezrobotnych. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się zasiłek wzrosła do 464 tys. podczas gdy szacunki mówiły o 440 tys. Hurra optymistycznie przyjęto za to informację o wielkości sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Choć w czerwcu spadła do 5,37 mln w ujęciu annualizowanym była o niemal 300 tys. „lepsza”  niż szacowali analitycy. Pozytywnie zaskoczył również „spadek” indeksu wskaźników wyprzedzających, zamiast bowiem spadku o 0,4 proc. zniżkował o 0,2 proc.
Szarżujące byki wsparły także informacje o podniesieniu prognoz finansowych przez takich gigantów rynku jak UPS, AT&T czy Qualcomm.

W przypadku UPS, lidera sektora usług kuriersko-logistycznych wycena momentami zwyżkowała o ponad 6 proc. Zysk spółki na akcję w drugim kwartale wyniósł 84 centy wobec oczekiwanego poziomu 75 centów. Z kolei koncern telekomunikacyjny AT&T rósł o około 3 proc. po tym jak również przebił prognozy specjalistów. Natomiast Qualcomm, producent układów scalonych notował ponad 8-proc. aprecjację.
Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Ebay oraz Xeroxa.

Sesja była szczególnie udana dla posiadaczy walorów AmeriCredit. Akcje poszybowały o ponad 22 proc. po tym jak gigant rynkowy General Motors wykupił firmę specjalizującą się w udzielaniu pożyczek na zakup auta osobom o niskiej wiarygodności kredytowej. Wartość przejęcia to 3,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane