Pora na pierwsze PPK dla pracowników

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Pracodawca powinien uzgodnić z zatrudnionymi, która instytucja będzie zarządzać ich wpłatami na nowy program emerytalno-oszczednościowy.

Już od 1 lipca firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników będą musiały tworzyć dla nich Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Najpierw pracodawca powinien określić liczbę osób, które automatycznie zostaną do nich wpisane (w grę wchodzą osoby w wieku od 18 do 55 lat). Następnie musi oszacować, ile osób w nim pozostanie, biorąc pod uwagę np. skalę zainteresowania objęciem PPK. Przystąpienie do programu jest dobrowolne, ale pracodawca musi zaoferować taką możliwość wszystkim zatrudnionym. Nie chodzi tylko o etatowych pracowników, ale też m.in. o ludzi wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia czy o świadczenie usług. Łukasz Kuczkowski z kancelarii Raczkowski Paruch zwraca uwagę, że po niedawnej nowelizacji ustawy o PPK do tej listy dopisano także o osoby przebywające na urlopach wychowawczych albo pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

— Do ustalenia, czy firma jest zobowiązana do tworzenia programu, należy przyjąć wielkość zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2018 r. Jeżeli do tego czasu w firmie pracowało 240 osób, a w 2019 r. przyjęto do pracy 15, to na razie nie ma obowiązku wdrożenia w tej firmie PPK — mówi Marta Pilarczyk, radca prawny z kancelarii Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Do pracodawców należy określenie, w której instytucji finansowej zostaną utworzone rachunki PPK dla pracowników. Do wyboru są: fundusz inwestycyjny zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Pracownicze Towarzystwo Emerytalne, a także Zakład Ubezpieczeń. Wybór powinien być skonsultowany z organizacją związkową w przedsiębiorstwie lub z reprezentacją pracowników.

— Jeśli nie będzie porozumienia w tej sprawie przed upływem terminu na zwarcie umowy o zarządzanie PPK, pracodawca samodzielnie wybiera instytucję finansową — informuje Magdalena Skwara, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch.

Jak wyjaśnia Marta Pilarczyk, na ostateczne zawarcie umowy o zarządzanie finansami PPK (z wpłacanych składek) z wybraną instytucją finansową pracodawcy mają czas do 25 października tego roku. Natomiast do 12 listopada musi być podpisana z nią przez pracodawcę — w imieniu i na rzecz pracownika — umowa o prowadzenie PPK. Radca przypomina, że każdy może dobrowolnie zrezygnować z dokonywania wpłat do programu oraz powrócić do niego w dowolnym momencie. Obowiązkowa wysokość składki wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Pracodawca może zasilić jego konto wpłatą w wysokości do 2,5 proc. Kolejni pracodawcy zobowiązani do objęcia zatrudnionych PPK — od stycznia 2020 r. — to firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. Z tworzenia PPK są zwolnione podmioty, które wprowadzą Pracowniczy Program Emerytalny (PPE).

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane