Porażka Trumpa przerazi Wall Street

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

Jeśli prezydent USA przeliczy się w starciu z Chińczykami, przegra nie tylko wojnę celną, ale też starcie z kandydatem demokratów. Hossa stanie pod znakiem zapytania.

Niektóre wskaźniki ekonomiczne sygnalizują istotne ryzyko wystąpienia recesji na amerykańskim rynku, inne nie wysłały jednak jeszcze negatywnych sygnałów. Akcje są wyceniane wysoko, ale o bańce cenowej trudno mówić. Fed hossie nie przeszkadza, zrobić to może jednak kandydatka demokratów Elizabet Warren, jeśli to ona stanie w szranki z Donaldem Trumpem i jeśli jej szanse zwiększą działania Chińczyków — to wstępne prognozy analityków Domu Maklerskiego BOŚ na 2020 r.

Nie mają oni wątpliwości, że amerykańsko-chińska wojna celna to kluczowy czynnik niepewności dla rynków. Wielu inwestorów jest przekonanych, że to konflikt „zarządzany” przez prezydenta Donalda Trumpa, którego celem jest reelekcja w przyszłorocznych wyborach, a środkiem do tego będzie ogłoszenie wielkiego porozumienia podczas kampanii prezydenckiej, np. wiosną 2020 r.

„Jednak należy tutaj zauważyć, że chińskie władze mogły dojść do wniosku, że i tak nie będą w stanie wypracować satysfakcjonującego porozumienia z obecnym prezydentem USA. W takim wypadku mogą obrać taktykę przetrwania najbliższych kilkunastu miesięcy, jednocześnie starając się wyrządzić jak największe szkody »polityczne« w nadziei, że osłabnięcie gospodarki amerykańskiej przyczyni się do wyboru nowego prezydenta pod koniec 2020 r.” — spekulują analitycy w raporcie z 17 listopada.

Gdyby nowym prezydentem została Elizabeth Warren (obecnie prowadzi w sondażach dla prawyborów w Partii Demokratycznej), to byłaby to raczej zła wiadomość dla rynków. Jej program zakłada m.in. odwrócenie ubiegłorocznej reformy podatkowej administracji Donalda Trumpa, wprowadzenie dodatkowych korporacyjnych obciążeń podatkowych (Real Corporate Profits Tax) oraz podatku od majątku dla osób zamożnych, zwiększenie kontroli nad globalnymi gigantami sektora technologicznego (i konkurencji w tym sektorze) oraz utworzenie państwowego producenta leków generycznych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Z takimi postulatami senator Elizabeth Warren nie stanie się ulubienicą inwestorów giełdowych” — uważają analitycy DM BOŚ.

Przewidują oni także, że recesja w Stanach Zjednoczonych może okazać się relatywnie płytka, ale jednocześnie ponadprzeciętnie długa, ponieważ moc rażenia Fedu będzie słabsza w porównaniu z poprzednimi przypadkami recesji.

„Typowe dla poprzednich recesyjnych epizodów obniżki stóp procentowych rzędu 500 pkt baz. tym razem skutkowałyby mocno ujemnymi stopami, czego Fed wolałby najprawdopodobniej uniknąć. Zatem jeśli nadejdzie spowolnienie, Rezerwa Federalna będzie po raz kolejny zmuszona sięgać po niekonwencjonalne narzędzia, jakim jest luzowanie ilościowe (QE), którego efektywność jako paliwa do rozgrzania gospodarki — w porównaniu do głębokich cięć stóp procentowych — nie jest, naszym zdaniem, oczywista” — uważają analitycy.

Jak dodają, pozostałe typowe środki do zwalczania recesji, czyli finansowanie wydatków z deficytu centralnego oraz obniżki podatków (zastosowane procyklicznie w ub. roku) również nie będą mogły działać z pełną mocą. Reasumując, wygląda na to, że amerykańscy decydenci nie będą mieć do dyspozycji zbyt wielu pełnowartościowych opcji, by przeciwdziałać czy walczyć z recesją” — dodają eksperci DM BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu