Porozmawiaj z funduszami

Paweł Zielewski, Paweł Kubisiak
opublikowano: 06-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Wśród wielu czynników, jakie biorą pod uwagę inwestorzy, na pierwszy plan zawsze wysuwa się stabilizacja i przewidywalność. Tymi regułami kierują się zagraniczne koncerny, budujące w Polsce fabryki czy supermarkety, te same zasady stosują gracze giełdowi, lokujący pieniądze w akcjach, walutach i instrumentach pochodnych. Stabilność i przewidywalność to również kluczowe kwestie dla instytucji, które inwestują w rozwój przedsiębiorstw, czyli dla funduszy Venture Capital & Private Equity (VC/PE).

I choć można się dziś obawiać o stabilność i przewidywalność polskiej polityki gospodarczej, to jedno jest pewne — jak co roku przedsiębiorcy spotkają się przed wakacjami z funduszami VC/PE. Już dziś w warszawskim hotelu Marriott odbędzie się IV Krajowe Forum VC/PE. Na doroczną imprezę zapraszają „Puls Biznesu” wraz z Polskim Stowarzyszeniem Inwestorów Kapitałowych i Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową.

A warto przyjść, gdyż na forum pojawią się najważniejsi gracze na polskim rynku VC/PE. W końcu to największe wydarzenie w branży. I po raz kolejny przedsiębiorcy mogą spotkać się z przedstawicielami funduszy oraz z doradcami specjalizującymi się w inwestycjach kapitałowych. To wyjątkowa okazja, by poznać tajniki rynku i stanąć twarzą w twarz z inwestorami.

A rynek VC/PE rozwija się wraz z dobrą koniunkturą w gospodarce. Inwestycje funduszy venture capital osiągnęły w 2005 roku na całym świecie poziom 31,3 mld USD. W samej Europie fundusze venture capital zainwestowały w 2005 roku 3,7 mld euro, co oznaczało dwukrotny wzrost w porównaniu z 2004 r.

Polskie spółki też czują dobrą koniunkturę i więcej inwestują na rodzimym rynku. W minionym roku liczba transakcji na rynku fuzji i przejęć wzrosła do 276, o blisko 50 proc. A wartość tych transakcji zwiększyła się do 9 412 mln USD, co oznacza wzrost ponaddwukrotny. Te liczby nie tylko potwierdzają rozwój rynku, ale ilustrują zmianę podejścia przedsiębiorców do kierunków ekspansji.

Polskie firmy coraz śmielej myślą o ekspansji na zagraniczne rynki, planują przejęcie zachodnich rywali, a menedżerowie coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce. A gdy brakuje kapitału lub doświadczenia, by zrealizować wymarzoną transakcję, wystarczy pozyskać dobrego partnera. Takiego jak fundusz. Więcej o tym na IV Krajowym Forum Venture Capital & Private Equity i na łamach dzisiejszej „Drogi po kapitał”.

Zapraszamy!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Paweł Kubisiak

Polecane