Porozumienie G20 poprawiło nastroje

Marek Druś
03-04-2009, 00:00

Wiadomość o osiągnięciu przez G20 porozumienia, przede wszystkim zasilenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 1 bln USD, wywołała euforię na rynkach akcji. Paneuropejski DJ Stoxx 600 wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Na Wall Street średnia Dow Jones pokonała barierę 8000 pkt.

Inwestorzy zaczęli także wierzyć, że kryzys gospodarczy zaczyna słabnąć. Wywołało to popyt na akcje spółek surowcowych. W Londynie rosły mocno kursy BHP Billiton i Rio Tinto. Mocno zdrożały papiery niemieckiego K+S, który po przejęciu amerykańskiego Morton Salt zostanie największym na świecie producentem soli. W gronie najmocniej drożejących europejskich spółek znalazł się także Electrolux. Citigroup podwyższył jego rekomendację do "kupuj", twierdząc, że producent AGD będzie nadal zwiększał udział w rynku.

W USA drożały banki, co wiązało się z wiadomością o zmianie zasad księgowania aktywów. Drożały Citigroup, JP Morgan i Bank of America. Popytowi sprzyjała także wiadomość o niespodziewanym wzroście zamówień fabrycznych. Mocno rósł kurs m.in. Boeinga, który poinformował o wzroście dostaw samolotów w pierwszym kwartale mimo globalnego kryzysu.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Porozumienie G20 poprawiło nastroje