Czytasz dzięki

Porozumienie rzutem na taśmę?

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 20-10-2020, 11:03

O ile poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 2% spadki, to jednak wtorkowy poranek w przypadku notowań kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy przynosi próbę odreagowania wczorajszych spadków.

Sesja na Starym Kontynencie rozpoczyna się w kolorze zielonym, a niemiecki Dax wraca w okolice 12800 pkt. O ile wczoraj rynek przestraszył się rozwoju pandemii na świecie, to jednak w dziś mija deadline na porozumienia fiskalne w USA i cześć inwestorów liczy na zawarcie kompromisu rzutem na taśmę, aby jeszcze przyjąć je przed wyborami. Nadzieje na finał rozmów zostały wsparte komentarzami spikera Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która oświadczyła, że różnice pomiędzy propozycją Demokratów, a Republikanów zawężają się.

O ile potencjalnie porozumienie może przynieść krótkotrwałą poprawę nastrojów, to jednak ryzyka z związane z Covid-19 się utrzymują. Liczba nowych przypadków na świecie jest rekordowa, co w największym stopniu wynika ze wzrostu zakażeń w Europie. W USA ponownie liczba nowych chorych powoli dobija do 60 tys. dziennie, czyli zbliżamy się do sierpniowych rekordów. O ile prze wyborami w USA nie ma co liczyć na silniejsze obostrzenia, to w Europie takiego scenariusza nie można wykluczać. W dniu wczorajszym na 6-tygodniowy lockdown zdecydowała się Irlandia. Otwarte pozostały jedynie sklepy spożywcze, a mieszkańcy nie powinni oddalać się od swojego miejsca zamieszkania. Na niewielką skalę jest już zatem powtórka kwietniowej rzeczywistości. Wizja wprowadzenia takich ograniczeń w szerszej skali powinna ograniczać przestrzeń do wzrostów bardziej ryzykownych aktywów. Dodatkowo możliwość wydłużenia okresu obostrzeń na cały sezon grypowy jesienno-zimowy również nie powinno napawać optymizmem.

Na rynku walutowym po wczorajszej przecenie dolara i wzrostach EURUSD powyżej 1.17 zmienność dziś pozostaje niewielka. W gronie G10 w defensywie znajduje się AUD i NZD po tym jak ze strony RBA pojawiły się kolejne komentarze o możliwości sprowadzenia poziomu kosztu pieniądza poniżej zera. Podobnego scenariusz rynek spodziewa się w wykonaniu Banku Rezerwy Nowej Zelandii, co może obecnie ciążyć walutom antypodów.

Na rynku surowcowym baryła WTI pozostaje na poziomie 41 USA, mimo braku jasnych deklaracji o możliwości dalszego zmniejszania limitów w sytuacji gdy pandemia przybierała na silne podczas wczorajszego spotkania OPEC. To generuje ryzyka w dół dla notowań czarnego złota.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane