Porta Drzwi nie ma lekko

ANP
opublikowano: 16-06-2009, 00:00

Producent skarży się na słaby rynek krajowy i załamanie na zagranicznym.

Producent skarży się na słaby rynek krajowy i załamanie na zagranicznym.

Portę Drzwi, krajowego producenta drzwi z grupy Baltis Investment, niepokoi sytuacja w branży stolarki.

— Mamy mniejszą sprzedaż w Polsce o około 3,5-4 proc. r/r. W eksporcie obserwujemy załamanie, zwłaszcza na rynkach południowo –wschodnich nawet o 50 proc. Średnio spadek wynosi już 25 proc. r/r — przyznaje Jacek Sarnowski, prezes Porta Drzwi.

Na koniec 2008 r. eksport wyniósł około 20 proc. przychodów Porty.

— Nie szukamy nowych rynków, bo źle jest dosłownie wszędzie. W krajach ościennych wręcz fatalnie — dodaje szef Porty.

Na koniec 2008 r. sprzedaż producenta wyniosła 387,7 mln zł. Rentowności firma nie ujawnia.

— Spodziewam się 10-15 proc. spadku obrotów na koniec roku. Budownictwo leży i jest marazm. Drugie półrocze jest niewiadomą. Dlatego wstrzymujemy się z podjęciem radykalnych decyzji, jak np. ze zwolnieniami pracowników — mówi Jacek Sarnowski

Pesymistyczne prognozy ma również Robert Klos, wiceprezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi.

— Znacznych spadków należy spodziewać się w IV kwartale , a dołek w branży przyjdzie w I półroczu 2010 r. Będzie to efekt m.in. zmniejszenia liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Firmy już szykują się do redukcji zatrudnienia — mówi Robert Klos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane