Porta Eko-Cynk: 12 mln zł na halę

Bogdan Tychowski
opublikowano: 20-09-2001, 00:00

Porta Eko-Cynk: 12 mln zł na halę

W październiku Porta Eko-Cynk, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, uruchomi nowy zakład produkcyjny. Firma, która dotychczas specjalizowała się w usługach cynkowania ogniowego, rozpoczyna produkcję prefabrykowanych rurociągów.

Nowa hala produkcyjna o powierzchni 1500 mkw. powstała na terenie szczecińskiej stoczni. Jest to drugi obiekt zamknięty spółki Porta Eko-Cynk. Pierwszy znajduje się poza terenami stoczni.

— Świadczymy w nim usługi cynkowania, transportu, malowania, śrutowania i piaskowania oraz fosforowania. Jego wiodącą produkcją jest cynkowanie ogniowe, któremu poddawane są stale konstrukcyjne niskowęglowe — wyjaśnia Anna Białecka, dyrektor biura marketingu Porta Eko-Cynk.

W amerykańskim stylu

Wartość nowej inwestycji szacuje się na 3 mln USD (ponad 12 mln zł). Ulokowana w niej linia do prefabrykacji składa się z urządzeń do cięcia, gięcia i spawania rur. Pod nową produkcję spółka już zakontraktowała przychody na poziomie 25 mln zł rocznie. Jednym z głównych odbiorców Porta Eko--Cynk będzie Stocznia Szczecińska Porta Holding. Docelowo w nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie 140 osób.

— W nowej hali będziemy prefabrykować rury zarówno ze stali czarnych jak i stopowych. Będzie to jeden z najbardziej wyspecjalizowanych producentów gotowych rurociągów w Polsce. Prefabrykacja rur odbywać się będzie na nowo zakupionej automatycznej linii sprowadzonej z USA — wyjaśnia Anna Białecka.

Półrocze z zyskiem

Ten rok stoczniowa spółka może zapisać do najbardziej udanych. Wskazują na to przychody za pierwsze półrocze 2001, w czasie którego firma osiągnęła zysk netto wysokości 200 tys. zł. Ocynkownia zanotowała 30-proc. wzrost przerobów w stosunku do I półrocza roku 2000.

Według Anny Białeckiej, łączna wartość podpisanych kontraktów na ten rok wynosi 45 mln zł. Spółka cały czas realizuje kontrakty podpisane w polskimi firmami, które pośredniczą między nami a zachodnimi partnerami. W efekcie cynkowanie ogniowe wykonywane jest także dla firm z Niemiec i Szwecji.

— Nadal czekamy na podpisanie bezpośredniego kontraktu z firmą francuską, jedną z wiodących w branży transportowej. Już ze sobą współpracujemy, wykonując dla Francuzów próbne serie — wyjaśnia Anna Białecka.

Porta Eko-Cynk to najnowocześniejsza tego typu firma w Polsce. 100 proc. udziałów spółki należy do Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Kapitał założycielski spółki wynosi 49,8 mln zł. Powstał on z kredytu inwestycyjnego wartości 17 mln DEM (około 34 mln zł), przyznanego firmie w 1998 roku na 6 lat. Postawienie niezbędnych hal z wyposażeniem do cynkowania ogniowego trwało 11 miesięcy. Produkcja rozpoczęła się na początku listopada 1999 roku. Spółka ocenia swój udział w rynku usług cynkowniczych na 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Porta Eko-Cynk: 12 mln zł na halę