Portfel grubszy o 300 zł

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Przeciętne wynagrodzenie w II kw. 2018 r. wyniosło 4521,08 zł — podaje GUS.

W porównaniu do I kw. tego roku było co prawda niższe o ok. 100 zł, ale w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosło o ok. 300 zł.

Chodzi dokładnie o przeciętne, miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej. W odróżnieniu od danych dla sektora przedsiębiorstw te obejmują także jednostki zatrudniające mniej niż 10 osób (pomijane są jedynie jednostki budżetowe prowadzące działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego). W II kw. tego roku średnia miesięczna stawka brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 4795,06 zł. Była więc wyższa od „średniej krajowej” dokładnie o 273,98 zł. Rosła też nieco szybciej od niej — roczna dynamika w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7,4 proc., a w całej gospodarce — 7,1 proc.

1,8 proc. W takim tempie rosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w II kw. — zarówno tego, jak i ubiegłego roku (ujęcie r/r, średnia z danych miesięcznych).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane