Portfelowi PB zabrakło energii

Brak przedstawicieli branży energetycznej oraz w ogóle dużych spółek zaważył na bardzo słabych tegorocznych wynikach redakcyjnych inwestycji.

Od początku roku notowania Portfela PB spadły o 20 proc., w porównaniu z symbolicznym spadkiem indeksu WIG20 oraz 15-procentową przeceną wskaźnika małych spółek WIG250. Na wynikach redakcyjnego portfela zaważył duży udział małych spółek, które po osiągnięciu w 2013 r. świetnych wyników radziły sobie znacznie gorzej od blue chipów. Swoje zrobił też brak reprezentacji znakomicie sobie ostatnio radzących spółek z sektora energetycznego. Od kiedy niemal dokładnie rok temu portfel opuścił dołujący przez prognozy spadku cen energii Tauron, notowania spółki odbiły o 18 proc.

None
None

— Branżę energetyczną w tym roku mało kto typował na czarnego konia. Tymczasem indeks WIG Energia przez ostatnie sześć miesięcy zyskał aż 23 proc., a świętować mogą ci nabywcy akcji Energi, który nie sprzedali papierów na debiucie — komentuje Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

Największe straty ponieśliśmy na załamaniu notowań papierów Asbisu, którego na szczęście w portfelu pozostało niewiele. Odkąd w styczniu sprzedaliśmy część akcji dystrybutorasprzętu komputerowego, spółka potaniała aż o 55 proc. Przyczyna to destabilizacja sytuacji na Ukrainie, która jest dla spółki jednym z głównych rynków.

— Indeks WIG-Ukraine przez ostatnie pół roku stracił aż 30 proc. i nie jest to negatywny epizod tego segmentu, gdyż przy wydłużeniu okresu do trzech lat straty rosną do ponad 60 proc. — podkreśla Łukasz Bugaj.

Na szczęście lepiej radzili sobie jedyni przedstawiciele segmentu średniaków w portfelu. Notowania Apatora zniżkowały o niespełna 6 proc. Papiery Echa Investment przeceniono o 3 proc., ale odkąd w styczniu zwiększyliśmy zaangażowanie, kurs lekko zwyżkował. Na 16-procentowym minusie są tymczasem notowania Magellana, jednego z nowszych nabytków redakcyjnego portfela. Liczymy, że posiadająca drugi co do wielkości udział w aktywach spółka pomoże portfelowi zakończyć niekorzystną passę. Nasz optymizm podzielają analitycy DM BOŚ, którzy podtrzymują zalecenie „kupuj” dla przedstawiciela branży finansowej.

„Oczekujemy, że raport za drugi kwartał pokaże poprawę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyniki wspierać powinno wciąż silne zapotrzebowanie na finansowanie ze strony podmiotów służby zdrowia. Jednak ze względu na zaostrzenie konkurencji osiągane na portfelu zobowiązań marże mogą się nieco obniżyć” — napisano w raporcie. Sylwia Jaśkowiec i Michał Sobolewski, autorzy rekomendacji, obniżyli wycenę akcji z 92 do 88 zł. Kurs na GPW to nieco ponad 66 zł.

Partnerem Portfela PB jest Dom Maklerski BOŚ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane