Czytasz dzięki

Portugalia: PKB spadnie o 6,9 proc.

  • PAP
opublikowano: 07-06-2020, 18:29

Produkt Krajowy Brutto Portugalii spadnie w 2020 roku o 6,9 proc. z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń - poinformował rząd w niedzielę. To największy spadek PKB Portugalii od kilkudziesięciu lat.

Z rządowego „Programu Stabilizacji Gospodarczo-Finansowej”, opublikowanego w dzienniku ustaw w sobotę późnym wieczorem, wynika, że socjalistyczny rząd już w 2021 r. spodziewa się szybkiej poprawy sytuacji gospodarczej i wzrostu PKB o 4,3 proc.

„Wpływ kryzysu na gospodarkę powinien być widoczny już w drugim kwartale 2020 r., po zmniejszeniu PKB o 2,3 proc. w pierwszym kwartale” - napisał w dokumencie gabinet Antonia Costy.

W 2019 r. Portugali zanotowała wzrost PKB o 2,2 proc.

Rząd spodziewa się, że kryzys wywołany pandemią doprowadzi do wzrostu bezrobocia z obecnych 7 proc. do 9,6 proc. w grudniu br. W przyszłym roku stopa bezrobocia, według oczekiwań rządu, ma wynieść 8,7 proc.

Władze Portugalii liczą, że eksport, który jest jednym z głównych motorów krajowej gospodarki, spadnie do końca 2020 r. o 15,4 proc. W kolejnym roku, jak wynika z rządowego scenariusza, nastąpi wzrost sprzedaży zagranicznej o 8,4 proc. Rząd przypomniał, że w 2019 r. portugalski eksport wzrósł o 3,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane