Poselskie ulgi nie dla obywateli

opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Zapewne do kosza trafi projekt podnoszący wszystkim kwotę wolną od podatku do poziomu, jaki mają parlamentarzyści. Przeważy opinia NBP.

Pod koniec czerwca 2017 r. partia Kukiz ’15 wniosła do Sejmu projekt zmian w ustawie o PIT, podnoszący kwotę wolną wszystkich obywateli do kwoty wolnej parlamentarzystów. Pretekstem było korzystanie przez posłów i senatorów z uprzywilejowanej, bardzo wysokiej kwoty wolnej od podatku. Wynosi ona aż 30,4 tys. zł rocznie (dotyczy diety, a nie podstawowego uposażenia), podczas gdy ulga dla zwykłych obywateli jest aż 10-krotnie niższa (przeciętnie 3,1 tys. zł rocznie). „Żadne obiektywne przesłanki nie przemawiają za tym, aby posłowie i senatorowiebyli opodatkowani na warunkach korzystniejszych niż osoby, które powierzyły im te funkcje, czyli wyborcy” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zobacz więcej

Fot. Jerzy Dudek - FORUM

Dziś w Sejmie odbędzie się jego pierwsze czytanie. Posłowie Kukiza wyliczyli, że w efekcie tak znacznego podniesienia kwoty wolnej finanse publiczne stracą 50 mld zł (po 25 mld zł budżet państwa i samorządy), ale wskazali kilka możliwych, ich zdaniem, sposobów załatania tego ubytku (m.in. zabranie 12 mld zł z Funduszu Pracy). Jednak z naszych informacji wynika, że los projektu jest przesądzony. Przeciwny jest przede wszystkim klub PiS.

Bardzo prawdopodobne, że wniesie o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. Posłowie PiS podeprą się bardzo negatywną wobec projektu opinią Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Ostrzega on, że uchwalenie i wejście w życie tego projektu oznaczać będzie katastrofę dla finansów publicznych.

„Wprowadzenie przedłożonego rozwiązania skutkowałoby wzrostem deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych znacznie powyżej 3 proc. PKB. Oznaczałoby to także naruszenie stabilizującej reguły wydatkowej i wzrost relacji długu publicznego do PKB, który mógłby doprowadzić do przekroczenia progu 55 proc. PKB” — czytamy w opinii prezesa NBP.

Podkreśla on, że projekt grozi ponad 20-procentowym ubytkiem dochodów jednostek samorządu terytorialnego (partycypują we wpływach z PIT). Kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Na przykład we Francji wynosi prawie 26 tys. zł rocznie, w Niemczech prawie 35 tys. zł, Hiszpanii 76 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu