Czytasz dzięki

Posłowie zdecydują o przyszłości aptek

opublikowano: 21-03-2017, 22:00

W Sejmie trwa dyskusja nad zmianami Prawa farmaceutycznego. Resort zdrowia i aptekarze opowiadają się za pomysłem „apteki dla aptekarza”, odmiennego zdania są przedsiębiorcy

Resort zdrowia chce, aby apteki postrzegane były jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepy dostarczające pacjentom leki, kosmetyki i suplementy diety.

W tym celu ministerstwo opracowuje tzw. dużą nowelę Prawa farmaceutycznego. Sukces „apteki dla pacjenta”, bo tak roboczo nazywana jest rządowa nowelizacja, uzależniony jest jednak od losów poselskiego projektu nowelizacji tej samej ustawy. Prace nad poselską nakładką legislacyjną trwają w Sejmie — w najbliższy czwartek 23 marca projektem zajmie się Komisja Nadzwyczajna do spraw Deregulacji.

Resort czeka na moratorium

— Celem nadrzędnym każdej regulacji powinno być zawsze zdrowie pacjenta. W przypadku tej ustawy o prymat będą jednak walczyć inne wartości, m.in. kwestie gospodarcze, między którymi musimy znaleźć balans. Dzisiejsza równowaga między aptekami sieciowymi i placówkami indywidualnymi jest w naszej ocenie stanem pożądanym i nie chcemy, aby uległazmianie — podkreślił wiceminister Krzysztof Łanda, podczas katowickiego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Żeby jednak tak się stało, rynek musi ulec zamrożeniu.

— Duża nowelizacja prawa farmaceutycznego w ciągu najbliższych czterech tygodni trafi do uzgodnień resortowych, a następnie konsultacji publicznych — zapewnił wiceminister. Niestety procedowanie nowelizacji w ocenie resortu zdrowia może zająć nawet 12 miesięcy, dlatego resort apeluje o zamrożenie rynku i uniemożliwienie przedsiębiorcom (którzy nie są farmaceutami) możliwość otwierania nowych aptek.

— Projekt ten traktujemy, jak „ustawę osłonową”. Dzięki niemu w trakcie długiego procedowania nie będzie dochodziło na rynku do patologii — przekonywał Krzysztof Łanda. A jako patologię wiceminister wskazał m.in. stosowanie dumpingowych cen preparatów nierefundowanych.

Detal musi ulec zmianie

Satysfakcji z decyzji posłów o skierowaniu poselskiego projekt do dalszych prac sejmowych nie kryje środowisko aptekarzy, którzy od lat proszą parlamentarzystów o naprawę i uporządkowanie rynku farmaceutycznego.

— Znacząca przewaga zwolenników tej regulacji dowodzi, jak wielu posłów — niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej — rozumie i dostrzega problemy, z jakimi zmagają się polskie apteki. W imieniu całej społeczności farmaceutów, służących na co dzień milionom polskich pacjentów, serdecznie dziękujemy parlamentarzystom za to poparcie. Liczymy, że zostanie ono utrzymane w toku dalszych prac legislacyjnych — podsumowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zdaniem samorządu zawodowego aptekarzy zmiany na rynku dystrybucji detalicznej leków wymagają również poprawy sytuacji ekonomicznej aptekarzy. Tej upatrują w przestrzeganiu zasad zdrowej konkurencji, która jest możliwa m.in. dzięki skuteczniejszej egzekucji przepisów antykoncentracyjnych czy ograniczeniu nielegalnego wywozu leków.

Sieci mają swoje propozycje

Odmiennego zdania są przedstawiciele przedsiębiorców prowadzących duże podmioty sieciowe. W ocenie Marcina Piskorskiego, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, w dyskusji nad równowagą na rynku aptecznym nie należy pomijać znaczącej nierównowagi między hurtem a detalem oraz problemów związanych z funkcjonowaniem placówek na terenach wiejskich. Właśnie dla nich PharmaNET ma gotową receptę, która zabezpieczałaby interesy i funkcjonowanie aptek sieciowych i indywidualnych.

— Na polskim rynku aptecznym jest wiele spraw wymagających zmiany. Głównymi problemami, które wymagają naprawy i zostały poruszone na pierwszym spotkaniu „okrągłego stołu” branży aptecznej są m.in. wzmocnienie pozycji aptek indywidualnych, omówienie rzeczywistej struktury rynku aptecznego w Polsce, rozwój aptek na terenach wiejskich, reforma inspekcji farmaceutycznej, problemy z dostępnością leków dla polskich pacjentów, funkcjonowanie samorządu aptekarskiego, równowaga i konkurencyjność rynku oraz brak długofalowej strategii rozwoju aptek — ocenia Marcin Piskorski.

W swoich propozycjach rozwiązań dla aptek wiejskich wskazał m.in. wprowadzenia ulg podatkowych, zwolnień z opłat koncesyjnych czy wsparcie w ramach programu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. O ile moratorium na otwieranie nowych placówek i pomysł wprowadzenia „apteki dla aptekarza” jest kością niezgody w środowisku prowadzących tego typu punkty, to pomysł płatnych usług farmaceutycznych znajduje poparcie po obu stronach barykady. Zgadzają się na to Naczelna Rada Aptekarska i skupiający przedsiębiorców sieciowych PharmaNET.

— Wprowadzenie refundowanej opieki farmaceutycznej poprawi rentowność aptek i odciąży system ochrony zdrowia. Pamiętajmy, że farmaceuci codziennie spotykają się z pacjentami, udzielając przy tym 2 mln fachowych porad. Ten potencjał należy mądrze wykorzystać — podkreśla Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Szefowa NRA przekonuje, że Polska powinna czerpać z doświadczeń krajów rozwiniętych i wskazuje, że tylko w Finlandii, gdzie funkcjonuje 817 aptek (według danych Stowarzyszenia Aptek w Finaldii), roczne oszczędności z refundowanej opieki farmaceutycznej wyniosły blisko 1 mld euro. Resort zdrowia pracuje już nad zmianami, ale Krzysztof Łanda nie zdradza szczegółów. W ministerstwie trwają prace nad pilotażem, który w ocenie prezes NRA powinien pokazać realną skalę oszczędności.

— Moim zdaniem poprzez konstruktywny dialog wszystkich podmiotów zainteresowanych funkcjonowaniem branży aptecznej należy wypracować projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który będzie zakładał znalezienie kompromisowych rozwiązań dla wszystkich podmiotów systemu dystrybucji leków, w tym przede wszystkim pacjentów — przekonuje Marcin Piskorski.

Jak to robią w Finlandii?

liczba wizyt pacjentów u lekarzy pierwszego kontaktu w ciągu roku jest mniejsza o 6,2 mln — 300 mln EUR oszczędności liczba wizyt pacjentów u lekarza w nagłych przypadkach (pogotowie) jest mniejsza o 750 tys. — 75 mln EUR oszczędności porady aptekarzy pozwalają zmniejszyć o 123 tys. liczbę nocy spędzonych przez pacjentów w szpitalach — 100 mln EUR oszczędności bezpłatne porady fachowe w zakresie ochrony zdrowia — 411 mln EUR oszczędności porady dotyczące właściwego stosowania przepisanych leków — 146 mln EUR oszczędności Źródło: PwC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Markiewicz

Polecane