Postaw na rozwój ludzi

Dorota Czerwińska
opublikowano: 03-10-2008, 00:00

Pracodawcy oferują swoim ludziom rozmaite bonusy, ale zdają sobie sprawę, że równie ważna jest satysfakcja z pracy i dobra atmosfera.

Oprócz pieniędzy jest jeszcze wiele innych sposobów na docenienie pracownika

Pracodawcy oferują swoim ludziom rozmaite bonusy, ale zdają sobie sprawę, że równie ważna jest satysfakcja z pracy i dobra atmosfera.

Kiedy Agnieszka Król, HR koordynator firmy Epicor Software Poland, ostatnio rekrutowała kandydata do pracy, ten poprosił ją o spis dodatkowych świadczeń, jakie oferuje firma.

— Miał propozycje zatrudnienia z trzech przedsiębiorstw i chciał porównać warunki. Dopytywał o szczegóły. Wybrał nas — wyjaśnia Agnieszka Król.

Na Hawaje

Jej zdaniem, dzisiaj pracownicy czekają na bonusy, których lista w jej firmie jest długa.

— Oprócz obowiązkowych szkoleń sami mogą zgłosić chęć zdobycia dodatkowej wiedzy z wybranych przez nich tematów kursów. Nawet w 100 proc. dofinansowujemy studia podyplomowe i MBA, pod warunkiem oczywiście że zainteresowany przedstawi argumenty, przemawiające za tym, że ich ukończenie wpłynie pozytywnie na wypełnianie jego obowiązków —mówi Agnieszka Król.

W Epicorze dwa razy w tygodniu odbywają się lekcje angielskiego. Osoby, które muszą go opanować szybciej oraz przyswoić specyficzne słownictwo, mają lekcje indywidualne. Firma oferuje również szeroki zakres usług medycznych w ramach abonamentu, a za dodatkową opłatą pracownicy mogą też wykupić opiekę medyczną dla dzieci, współmałżonków lub rodziców.

— Od kilku lat obserwuję wzrost zainteresowania abonamentami medycznymi. Nic w tym dziwnego. Ludzie nie chcą stać w kolejkach do lekarzy — twierdzi Agnieszka Król.

Pracownicy Epicoru są rozliczani z wyników pracy. Na najlepszych czeka zagraniczny wyjazd szkoleniowy wraz z osobą towarzyszącą. Firma wybiera atrakcyjne miejsca i najlepsze hotele. W ubiegłym roku wyróżniający się pracownicy pojechali na Hawaje.

— Ale zrezygnowaliśmy z dofinansowania pracownikom fitnessu. Duża część w ogóle nie korzystała z karnetów, mimo że mogli wybierać miejsce i godziny zajęć. Wynika to z charakteru pracy naszych ludzi, którzy służbowo podróżują po całej Polsce —wyjaśnia koordynatorka HR.

Z okazji świąt Epicor daje pracownikom bony podarunkowe i prezenty rzeczowe. Mają także kupony na obiady oraz dodatkowe, pozakodeksowe dni wolne (jeden lub dwa), gdy znajdą się w ciężkiej sytuacji życiowej.

Ważne wyzwania

Z kolei w firmie logistycznej DB Schenker sposobem na motywowanie pracowników jest zapraszanie ich do projektów i przedsięwzięć. Normą jest tu praca grupowa, projektowa, dająca okazję do rozwoju profesjonalnego i podkreślenia statusu pracownika. W firmie funkcjonuje tzw. mapa możliwości rozwojowych, która pokazuje oferowane metody poszerzania kompetencji i odpowiedzialności. Mapa jest narzędziem, które może wspierać przełożonych w rozmowach o rozwoju ich pracowników.

— Wspieramy wyróżniających się pracowników przez dofinansowanie studiów wyższych i podyplomowych oraz szkoleń indywidualnych i kursów językowych — wylicza Anna Dunin-Brzezińska, koordynator ds. szkoleń w Schenkerze.

Inne pozapłacowe sposoby wynagradzania, które stosuje ta firma, to dofinansowanie prywatnej opieki medycznej i bony podarunkowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

— Wspieramy także finansowo aktywność sportową naszych pracowników. Prężnie działa u nas firmowa drużyna kolarstwa górskiego. W wielu miejscach pracownicy stworzyli drużyny piłkarskie, w których grają, przygotowując się do corocznego Turnieju o Puchar Prezesa DB Schenker —ważnego wydarzenia w firmowym kalendarzu — opowiada Anna Dunin-Brzezińska.

Ale zdaniem Stefana Bulaszewskiego, dyrektora polityki personalnej w Schenkerze, jednym z najlepszych motywatorów jest przyjazna atmosfera w firmie i jakość relacji z przełożonym i w zespole.

— Dla poziomu motywacji pracownika kluczowy jest również rodzaj pracy, którą wykonuje. Wzmacniają ją ciekawe, ambitne zadania i możliwie duża swoboda decydowania i działania w ramach określonej roli. Ludzie powinni czuć, że ich praca jest ważna i potrzebna, a zaangażowanie to szansa na podnoszenie kwalifikacji i rozwój kariery — mówi Stefan Bulaszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu