Poświąteczna wyprzedaż na Wall Street

opublikowano: 02-04-2018, 22:07

To nie był udany powrót inwestorów ze świątecznej przerwy na Wall Street. Poniedziałkowa sesja przyniosła bowiem mocne spadki indeksów.

 W dużej mierze przecena była implikowana korektą na rynku spółek technologiczny, gdzie handlujący pozbywali się walorów w reakcji na silną zniżkę papierów Amazon i Tesli. Na koniec dnia wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 notowało ujemne zmiany wartości.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Traderzy wskazywali, że poniedziałkowa wyprzedaż nosiła już znamiona kwalifikujące do ogłoszenia paniki, a strach towarzyszący przecenie oceniali jako najwyższy od ośmiu tygodni.

Nastroje dodatkowo popsuła informacja o nałożeniu ceł odwetowych na amerykańskie produkty przez chińskie władze. Dotyczyć one mają 128 produktów i wchodzą w życie od poniedziałku. 

Opublikowane w poniedziałek dane makro również nie zachęcały do zakupu akcji. Wskaźnik ISM dla przemysłu w marcu spadł mocniej niż oczekiwali ekonomiści, zniżkując do 59,3 pkt. z 60,80 pkt. w lutym.

W indeksie szerokiego rynku S&P500 na wartości traciło 10 z 11 głównych branż. Korekcie nie poddawały się jedynie walory spółek reprezentujących sektor użyteczności publicznej, choć i tu opór stopniowo topniał.

Akcje Amazonu, największego na świecie detalisty internetowego zniżkowały o ponad 5 proc. w reakcji na ponowienie ataku ze strony prezydenta Donalda Trumpa odnośnie cen największych internetowych dostawców detalicznych oferowanych za pośrednictwem amerykańskiego systemu pocztowego i obiecał nieokreślone zmiany.

Jeszcze głębsza przecena dotknęła papiery Tesli. Tym razem spowodowały ją komentarze regulatora rynku transportowego dotyczące ostatniego tragicznego wypadku z udziałem pojazdu koncernu oraz publikacja danych o wielkości produkcji Modelu 3.

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA tracił 1,90 proc. (458 pkt), choć w ciągu sesji przecena sięgała ponad 600 pkt. Wskaźnik S&P500 zniżkował ostatecznie o 2,23 proc. zaś technologiczny Nasdaq stracił 2,74 proc. oddając cały tegoroczny zysk.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poświąteczna wyprzedaż na Wall Street