Poświąteczne mega odbicie na Wall Street

opublikowano: 26-12-2018, 22:07

Trudno powiedzieć, czy w trakcie świątecznej przerwy inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach przemyśleli swoja sytuację i zachowanie co zmniejszyło napięcie panujące na rynku, czy też środowe odbicie należy traktować jako swoisty „wypadek przy pracy” i jednorazowy „wyskok” w spadkowym trendzie. Mimo wszystko, przebieg poświątecznej sesji na Wall Street może dawać nieco optymizmu.

Indeksy odnotowały wysokie zyski, najwyższe licząc dzień do dnia od 2009 r., choć po silnym otwarciu, jeszcze w pierwszej fazie notowań znalazły się poniżej poziomów z wigilijnego zamknięcia, a potem  przez pewien czas wahały się pomiędzy zielenią a czerwienią. Jednak już przed połową dnia dostały mocnego impulsu wzrostowego. 

Ostatecznie na finiszu środowych notowań indeks blue chipów Dow Jones IA zwyżkował aż o 4,99 proc. notując najwyższą punktową aprecjację w historii (ponad 1086 pkt). Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał 4,96 proc., a technologiczny Nasdaq drożał o 5,84 proc. 

Tym samym zniwelowane zostały wszystkie przedświąteczne straty wskaźników.

Opublikowane w środę dane makro miały pozytywny wydźwięk dla giełdowych inwestorów, choć w sensie ekonomicznym były co najwyżej „słabe”. Wskaźnik cen domów S&P/Case-Shiller potwierdził postępujące spowolnienie na rynku nieruchomości. Indeks zmniejszył swoja dynamikę wzrostu siódmy miesiąc z rzędu, a tak długiej serii nie notowano od 2014 r. 

Bardzo mocno, o rekordową wartość zniżkował z kolei wskaźnik oddziału Fed z Richmond obrazujący koniunkturę panującą w tym regionie USA. Indeks zapikował do -8 pkt z 14 w listopadzie i przy prognozie na poziomie…+12 pkt. 

Oba odczyty wskazują na negatywne trendy w amerykańskiej gospodarce co może faktycznie skłonić Rezerwę Federalna do powstrzymania się przez dłuższy czas od kolejnych podwyżek stóp procentowych. A to dla rynku akcji dobry scenariusz.

Środowe wzrosty napędzane były przede wszystkim zwyżką w sektorze spółek technologicznych. Drożały m.in. akcje tzw. grupy FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google), które odbiły się od wielomiesięcznych minimów. 

Wzięciem cieszyły się też papiery czołowych detalistów. Do ich zakupów zachęcały wyniki sprzedaży świątecznej, która branży przyniosła najwyższe przychody od sześciu lat na poziomie ponad 850 mld USD. W rezultacie cały segment zyskiwał najmocniej od ośmiu lat. 

Stronie popytowej pomagała również drożejąca (nawet o 9 proc.) ropa naftowa, co pozytywnie przełożyło się na wyceny akcji koncernów paliwowo-energetycznych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane