Potencjał drzemie

Elżbieta Mączyńska
opublikowano: 25-11-1999, 00:00

Potencjał drzemie

Budownictwo ciągle zamiast spełniać rolę koła napędzającego gospodarkę stanowi jeden z sektorów usługowych, szczególnie narażonych na występujące w gospodarce trendy i załamania.

Skutki spadku koniunktury mogą być w budownictwie łagodzone m.in. poprzez koncentrację produkcji tego sektora, co tworzy korzystniejsze warunki gospodarowania i zwiększa zdolność konkurencyjną. Ponadto, przez szybki i efektywny rozwój procesów dostosowawczych w przemyśle materiałów budowlanych i utrzymywanie się wysokiego popytu, szczególnie w mieszkalnictwie.

Ważne jest też stworzenie odpowiednich rozwiązań w zakresie finansowania (kredytowania) budownictwa, w tym zwłaszcza mieszkaniowego.

Uzależnienie aktywności tego sektora od sytuacji w innych, głównie w przemyśle, i występujące tu sprzężenia zwrotne sprawiają, że w budownictwie tkwi ciągle nie wykorzystany potencjał, mogący stać się czynnikiem napędowym całej gospodarki. Ciągle jednak nie zostały skutecznie rozwiązane tak kluczowe problemy jak powszechny dostęp inwestorów indywidualnych do długoterminowych kredytów hipotecznych, a także zwiększona podaż terenów budowlanych.

Elżbieta Mączyńska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elżbieta Mączyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Potencjał drzemie