Potrzebny mariaż biznesu i nauki

opublikowano: 01-10-2018, 22:00

Firmy chcące konkurować na obcych rynkach muszą postawić na technologie. W ich rozkręceniu pomogą ośrodki innowacji.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) nadzoruje 35 instytutów badawczych. Specjalizują się one m.in. w naukach przyrodniczych, chemicznych i technicznych. Resort szuka menedżerów do dziewięciu z nich.

— Instytuty pełnią istotną rolę w gospodarce poprzez kreowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych w przemyśle. Badacze powinni w jeszcze większym stopniu niż dotychczas wychodzić na rynek ze swoimi projektami i współpracować z przedstawicielami biznesu — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Dlatego MPiT chce wzmocnić kadrę ośrodków innowacji.

— Poszukujemy menedżerów z wizją, doświadczeniem i pomysłami, którzy będą dalej rozwijać instytuty, zwiększać ich efektywność i zdobywać klientów — zaznacza Jadwiga Emilewicz.

Również Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, zwraca uwagę, że możliwości ośrodków badawczych nie są w pełni wykorzystywane przez przedsiębiorców.

— Dzięki zmianom wprowadzonym w Konstytucji dla nauki, dwóm ustawom innowacyjnym i takim programom jak doktoraty wdrożeniowe, warunki kooperacji przedstawicieli tych dwóch światów zdecydowanie się poprawiają. Dziś szukamy ambitnych ludzi, którzy uwolnią potencjał komercjalizacji badań tkwiący w instytutach — wyjaśnia wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Także nowy konkurs dotacyjny z programu Inteligentny Rozwój (POIR) — TOP100 Innowatorzy Gospodarki — ma pomóc firmom wzmocnić współpracę z badaczami. Na nabór z działania 4.4 POIR („Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacją wyników prac B+R”) resort nauki przeznaczył 15 mln zł.

O granty mogą powalczyć nie tylko firmy mające status centrum B+R, lecz także podmioty współpracujące z jednostkami naukowymi (na podstawie umowy lub listu intencyjnego) i z zagranicznymi przedsiębiorcami.

Przedstawiciele biznesu będą mogli przeznaczyć unijne wsparcie na organizację staży zagranicznych dla pracowników. Szkolenia umożliwią innowatorom pracę nad projektami B+R i wdrożeniowymi. Będą one odbywać się w renomowanych jednostkach naukowych lub firmach mających doświadczenie w prowadzeniu badań i komercjalizacji wyników.

Nabór wniosków jest ciągły i będzie trwał do 31 października 2020 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy