Powell: daleko do neutralnej stopy

opublikowano: 04-10-2018, 07:25

Szef Fed, Jerome Powell powiedział, że bank centralny nie potrzebuje już polityki, która była konieczna by wyprowadzić gospodarkę z kryzysu finansowego.

- Naprawę skrajnie akomodacyjne niskie stopy procentowe, których potrzebowaliśmy kiedy gospodarka była słaba, nie są już potrzebne. Są już nieodpowiednie – powiedział Powell w wywiadzie udzielonym PBS. – Stopy procentowe są wciąż akomodacyjne, ale stopniowo przesuwamy je w miejsce, gdzie będą neutralne. Możemy przekroczyć to miejsce, ale w tym momencie prawdopodobnie jesteśmy jeszcze daleko od neutralności – dodał.

Jerome Powell
Zobacz więcej

Jerome Powell fot. Bloomberg

Wysokość neutralnej stopy procentowej, czyli ani akomodacyjnej, ani restrykcyjnej, jest przedmiotem debat od lat. Konsensus Fed plasuje ją blisko 3 proc. Obecnie główna stopa banku centralnego USA wynosi 2,0-2,25 proc. Projekcje Fed, opublikowane w ubiegłym tygodniu, wskazują iż FOMC prawdopodobnie podniesie stopę funduszy federalnych do 3,4 proc. zanim zrobi pauzę w podwyżkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu