Powiaty nie boją się zwolnień grupowych

opublikowano: 15-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć kolejne duże firmy ogłaszają masową redukcję zatrudnienia, powiatowi urzędnicy nie obawiają się poważnych zagrożeń na rynku pracy.

W starachowickiej fabryce koncernu MAN Truck and Bus SE pracę może stracić nawet 860 osób – ogłosiła ostatnio firma. Powodem planowanych zwolnień grupowych jest trudna sytuacja gospodarcza i konieczność restrukturyzacji w segmencie autobusów. To niejedyne przedsiębiorstwo, które ostatnio ogłosiło zamiar zwolnień.

Media, handel, produkcja

W tym tygodniu zwolnienia grupowe, obejmujące maksymalnie 120 osób, mają się rozpocząć w firmie Ringier Axel Springer Polska, która wydaje m.in. dziennik „Fakt” oraz „Newsweeka”. Plany redukcji zatrudnienia ma także wydająca „Gazetę Wyborczą” giełdowa Agora (z pracy miałyby odejść 84 osoby). Wcześniej zapowiedzi zwolnień grupowych ogłosiły m.in. produkujący okna dachowe koncern Velux (podobnie jak w Agorze tu też trwają rozmowy ze związkami zawodowymi), a także Shopee – około 100 pracowników, Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku - 119, Cerrad – około 350, PKO BP – do 500 czy Orange Polska – do 640 osób. Dwaj ostatni pracodawcy zamierzają zredukować załogi w całym kraju, na poszczególne miasta przypadną zatem zazwyczaj zwolnienia kilku lub kilkunastu osób.

O globalnej, masowej redukcji załóg myślą także amerykańskie giganty Meta i Twitter oraz holenderski Philips. Czy zwolnienia będą dotyczyć Polski i jaka będzie ewentualnie ich skala, na razie nie wiadomo.

Co piąty powiat w kraju

Pojawiające ostatnio kolejne zapowiedzi grupowych zwolnień mogą budzić obawy. Sprawdziliśmy więc w poszczególnych powiatowych urzędach pracy, czy i one otrzymują coraz więcej tego typu niepokojących zgłoszeń. Zebraliśmy dane z ponad 70 PUP, czyli z prawie 20 proc. polskich powiatów. W tym gronie znalazły się zarówno urzędy z dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, czy Poznań, jak i z małych powiatów z siedzibami w Gołdapi czy Hrubieszowie.

W większości ani we wrześniu, ani w październiku (o te dwa miesiące pytaliśmy) tego roku żaden pracodawca nie zgłosił chęci przeprowadzenia zwolnień grupowych. W kolejnych kilkunastu powiatach zwolnienia grupowe zgłoszone w tym okresie dotyczą zaledwie pojedynczych osób (od jednej do siedmiu). Bardzo podobnie było też rok wcześniej – we wrześniu i w październiku 2021 r.

Bez większego niepokoju

Co więcej, obecnie nie ma też obaw o to, że w najbliższej przyszłości takie redukcje mogłyby nastąpić.

- Sytuacja na rynku pracy nie budzi większego niepokoju – deklaruje Jarosław Król, kierownik działu pośrednictwa PUP w Koszalinie.

Podobne są zapewnienia urzędników z innych powiatów.

- Sytuacja na żorskim rynku pracy jest stabilna i zakłada się że w kolejnych latach również nie będą odnotowywane większe zwolnienia grupowe – uważa Małgorzata Celebańska, wicedyrektor PUP w Żorach.

- Nie obserwujemy zwiększonej liczby rejestracji osób bezrobotnych ani nie otrzymujemy telefonów lub pytań od osób, które obawiają się zwolnień – deklaruje również Regina Chrzanowska, dyrektor PUP w Krośnie.

Zapowiedź to nie zwolnienie

Zapowiedzi zwolnień grupowych otrzymały urzędy w dużych miastach. Rekordzistką jest stolica. W zeszłym miesiącu do tutejszego urzędu taki zamiar zgłosiło 10 firm, a redukcje mają objąć prawie 1,57 tys. osób, przy czym w ponad 1,3 tys. są to wypowiedzenia definitywne.

- Część zgłoszeń i przeprowadzanych zwolnień dotyczy firm, które mają siedzibę w Warszawie, ale prowadzą działalność na terenie całej Polski, z uwagi na to tylko część zapowiadanych procesów będzie dotyczyć mieszkańców stolicy – tłumaczy Urszula Murawska, kierownik działu marketingu warszawskiego PUP.

Ponadto niektóre zgłoszenia dotyczą sytuacji, gdy pracodawca zamierza zmienić zatrudnionym warunki pracy i płacy. W takich przypadkach zapowiedzi nie zawsze przeradzają się w zwolnienia, częściej pracownicy przyjmują nowe warunki i pozostają na stanowiskach.

Poznaj program konferencji “Wynagrodzenia i benefity 2023”, 25-26 stycznia 2023 >>

Ochrona zdrowia i pieczywo

Rozstanie się w ramach zwolnień grupowych ponad setki pracowników zgłoszono w ostatnich dwóch miesiącach m.in. w Poznaniu, Bydgoszczy oraz w Piotrkowie Trybunalskim. W tym ostatnim przypadku chodzi o wypowiedzenie umów o pracę 111 osobom zatrudnionym w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka. Wszyscy mają być zwolnieni jeszcze przed końcem tego roku.

Niepokojące są również zwolnienia grupowe w branży piekarniczej. Z przyczyn ekonomicznych – jak informuje PUP w Gdyni – likwidowana jest Piekarsko-Ciastkarska Spółdzielnia Pracy Bochen i w związku z tym pracę w ramach zwolnień grupowych straci 56 osób. 35 pracowników z podobnej przyczyny zwolnić ma także Przedsiębiorstwo Piekarskie w Lublinie.

Większe redukcje w ostatnich tygodniach zapowiedziały również m.in. spółka Jobon – łącznie 220 osób (większość w powiecie zamojskim), Johnsons Polska – 73 pracowników (powiat gorzowski) i BIW Polska - 32 osoby.

Okiem ekonomisty
Wzrost bezrobocia nie będzie duży
Paweł Śliwowski
Zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego

W PIE od początku roku śledzimy informacje nt. zgłaszanych zwolnień grupowych i ostatnie z nich, dotyczące września, mówią o tego typu planach 167 firm w całym kraju. To mniej niż połowa liczby z września 2021 r., gdy zwolnienia grupowe zapowiedziało 345 pracodawców.

Natomiast dane dotyczące polskiego PKB jasno wskazują na wyhamowywanie polskiej gospodarki, z czego wnioskujemy, że czeka nas kilka trudnych kwartałów. Nasz model makro wskazuje dalsze spowolnienie PKB, ale nie recesję. W niesprzyjających warunkach część firm zmniejszy więc zapewne zatrudnienie, choć nie będzie to statystycznie duża zmiana. W naszym badaniu koniunktury w ostatnim miesiącu nieco więcej przedsiębiorstw deklaruje plany zwolnień, niż zatrudniania ludzi, ale wciąż większość deklaruje, że utrzyma zatrudnienie.

Pamiętajmy też, że bezrobocie jest na historycznie niskim poziomie, więc nawet jego niewielki wzrost nie zmieni znacząco faktycznej sytuacji na rynku. Nie powinien zresztą być to duży wzrost.

Okiem przedsiębiorcy
Szukamy pracowników
Krzysztof Folta
prezes TIM-u

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy zdecydowanie wyższą niż jeszcze kilka kwartałów temu liczbę aplikacji w odpowiedzi na nasze ogłoszenia rekrutacyjne. Kandydaci argumentują chęć zmiany pracy brakiem stabilizacji u obecnego pracodawcy, wynikającym z planowanej lub odbytej restrukturyzacji firmy. Szukają stabilnego pracodawcy, o ugruntowanej pozycji na rynku.

TIM stale się rozwija i z jednej strony stawia na ich robotyzację - w przypadku powtarzalnych procesów – a z drugiej nadal poszukujemy nowych pracowników. Chodziło zarówno o stanowiska w sieci sprzedaży w biurach handlowych TIM-u w całej Polsce, jak i w centrali firmy we Wrocławiu. W ostatnim kwartale przeprowadziliśmy ponad 20 procesów rekrutacyjnych. Uruchamiamy też kolejne.

Okiem eksperta
Bardzo brakuje KPO
Jeremi Mordasewicz
doradca zarządu Konfederacji Lewiatan

Zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy, dotyczą bardzo różnych branż i w związku z tym mają bardzo różną dynamikę i skalę. W przypadku choćby sektora budowlanego, zwłaszcza mieszkaniowego, dekoniunktura może się bardzo szybko odcisnąć na zwolnieniach pracowników. Przykładem jest tu Velux, który dotychczas starał się radzić sobie m.in. skracając tydzień pracy, ale w końcu musiał się zdecydować na zwolnienia.

Zupełnie inna dynamika dotyczy choćby branży spożywczej, która w każdych warunkach ekonomicznych będzie miała klientów. Tu znaczenie mają teraz przede wszystkim koszty produkcji związane z bardzo wysokimi kosztami energii. I już widzimy, że pojawiają się zapowiedzi zwolnień pracowników wynikające z zamykania się kolejnych producentów pieczywa.

Z pewnością sytuację na rynku pracy, szczególnie w tym sektorach, które są związane z inwestycjami, poprawiłyby pieniądze z KPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane