Powinno być jak w drużynie

opublikowano: 26-05-2014, 00:00

Laureaci dziewiątego wydania rankingu „Filary Polskiej Gospodarki” wskazują, że na samorządowców i ludzi biznesu nie należy już patrzeć jak na przedstawicieli dwóch różnych światów

Czasy, gdy przedstawiciele lokalnych samorządów i biznesu należeli do walczących ze sobą frakcji, na szczęście już minęły. Teraz coraz częściej działają jak jedna drużyna, w której każdy ma swoje zadanie, a wygraną jest rozwój regionu. Choć oczywiście nie wszędzie i nie zawsze ten obraz rysuje się tak sielankowo, to jednak obserwacje czynione przez dziewięć lat pracy nad kolejnymi edycjami rankingu „Filary Polskiej Gospodarki” pozwalają nam twierdzić, że sytuacja się poprawia.

Najważniejsze firmy…

Tytuł „Filar Polskiej Gospodarki 2014” przypadł przedsiębiorstwom, które samorządowcy z szesnastu województw uznali za najważniejsze dla ich regionów (pełna lista na stronach II i III). To firmy, które według władz miast i gmin są ważnymi pracodawcami, płatnikami podatków i działają na rzecz lokalnej społeczności. Krótko mówiąc: są nie tylko organizacjami gospodarczymi, ale swoistymi obywatelami swoich regionów.

... i najsprawniejsi samorządowcy

Po raz kolejny poprosiliśmy także prezydentów, burmistrzów i wójtów o wyłonienie najlepszych Samorządowych Menedżerów Regionu. To przedstawiciele władz samorządowych, którzy dbają o rozwój gmin, zdobywają unijne fundusze, wspierają lokalnych przedsiębiorców i konsolidują lokalną społeczność.Tytuł Samorządowego Lidera Regionu jest tym cenniejszy, że przyznają go właśnie inni samorządowcy.

To co ważne

Oprócz wyników tegorocznego rankingu publikujemy wypowiedzi laureatów — biznesmenów i samorządowców — którzy mówią o swoich sukcesach, porażkach i wizjach przyszłości. Co ważne — wielu z nich za swój sukces uważa właśnie zbudowanie partnerskich relacji między samorządem a biznesem.

Tak wybierano najlepszych
Laureatów rankingu „Filary Polskiej Gospodarki” wybrali samorządowcy z poszczególnych województw. Badania przeprowadziła ARC Rynek i Opinia. Ankietowani samorządowcy głosowali na te firmy, które: są istotnymi pracodawcami dla regionu, są ważnymi płatnikami podatków lokalnych, działają na rzecz społeczności lokalnej są gospodarczą wizytówką regionu.

Samorządowych Menedżerów Regionu również wybierali przedstawiciele lokalnych władz. W badaniu TNS Pentor wskazywali te gminy, które wyróżniają się: tempem rozwoju, potrafią skutecznie pozyskiwać unijne fundusze, wspierają przedsiębiorców działających na ich terenie, biorą udział w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. Szczegółowe kryteria znajdują się na stronie filary.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu