Czytasz dzięki

Powrót liberalnej Platformy

opublikowano: 08-09-2019, 22:00

Niższe podatki i składki, aktywizacja zawodowa seniorów i ułatwienia dla przedsiębiorców — KO idzie do wyborów z liberalnym programem gospodarczym.

Koalicja Obywatelska zaprezentowała program, z którym ma nadzieje wygrać październikowe wybory parlamentarne. Wśród nich znaleźć można szereg pomysłów gospodarczych, opracowanych przez głównego ekonomistę partii, profesora SGH Andrzeja Rzońcę. Najważniejszym jego elementem jest pomysł pod nazwą „Niższe podatki-wyższa płaca”, o którym pisaliśmy już w lipcu. Składa się on z dwóch części. Pierwszym jego aspektem jest obietnica obniżenia podatków i składek w taki sposób, by zsumowany podatek PIT oraz składki na ZUS i NFZ łącznie nie przekraczały 35 proc. obciążenia wynagrodzenia, co ma być spadkiem z obecnych 50 proc. Jest też obietnica przywrócenia górnego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, czyli ich 30-krotności.

Drugą częścią programu jest zapewnienie wsparcia finansowego dla każdego, kto pracuje na umowę o pracę i zarabia mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, czyli obecnie 4,5 tys. zł brutto. Wsparcie to wyrażone będzie albo poprzez transfer środków od państwa, albo poprzez kwotę wolną zmieniającą się odwrotnie proporcjonalnie do wysokości wynagrodzenia, obejmującą nie tylko PIT, ale także część składek na ubezpieczenie społeczne. Wśród innych propozycji potencjalny rząd KO chce zwiększyć aktywność zawodową ludzi w wieku emerytalnym bez konieczności podwyższania tego wieku. W tym celu proponuje zwolnienie ze wszystkich składek poza emerytalną wszystkich, którzy pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego, zwolnienie z PIT-u emerytur seniorów dorabiających do świadczenia oraz wprowadzenie 13 emerytury na stałe.

Dodatkowo, przechodzący na emeryturę po 40 latach otrzymają premię emerytalną, czyli pakiet akcji spółek skarbu państwa, który będzie zwiększał się wraz ze wzrostem stażu pracy. Koalicja Obywatelska zapowiada także zmiany zasad naliczania składek ZUS, dzięki czemu drobni przedsiębiorcy zapłacą co najmniej 200 zł mniej w składkach. KO chce także zmieniać podejście urzędników do petentów w przypadku zwrotów VAT — dzięki domniemaniu prawdomówności nadpłacony podatek ma być szybciej zwracany na konta podatników, a ewentualne nieprawidłowości co do poszczególnych faktur nie będą, tak jak dzisiaj, oznaczać wstrzymania całości nadpłaty.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane