Powstaje baza przebiegów

opublikowano: 19-12-2019, 22:00

Od lutego każdy sprawdzi przebieg auta, które go interesuje. Powstaje internetowa i bezpłatna baza „przebiegów”.

W Ministerstwie Cyfryzacji ruszyły prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dzięki noweli każdy będzie mógł sprawdzić przebieg interesującego go pojazdu. Bezpłatna baza danych dostępna będzie od lutego 2020 r. na stronie historiapojazdu.gov.pl. Do odczytania danych wystarczy numer VIN. Dane do bazy będą pochodzić od Policji.

Zgodnie z ustawą z 25 maja 2019 r. od 1 stycznia 2020 r. w czasie kontroli policji drogowej obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie stanu licznika pojazdu. Odstępstwem od reguły będą jedynie tzw. działania akcyjne, nastawione na skontrolowanie jak największej liczby kierowców w zakresie trzeźwości. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a policjant wpisze go online do CEPiK. Wpisy dokonane w pierwszych miesiącach będą archiwizowane w jej bazie, a od lutego będą dostępne dla każdego. Dane o przebiegu zbierane są także przez stacje kontroli pojazdów podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów.

Budowanie takiej bazy to kolejny krok w kierunku skutecznego zwalczania zjawiska fałszowania wskazań liczników. Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 r. znowelizowano Kodeks karny. Od tamtej pory zmiana wskazań stanu licznika, ingerencja w prawidłowość pomiaru lub dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu wbrew przepisom to przestępstwo. Grozi za nie kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Za oszustwo odpowiada zarówno ten, kto je zleca, jak też wykonawca, np. mechanik. Zgodnie z tymi przepisami właścicielowi samochodu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy, również grozi kara — grzywna do 3 tys. zł.

Problem tzw. korekt liczników przebiegu od lat psuje polski rynek aut używanych. Co roku do Polski wjeżdża z zagranicy około miliona używanych samochodów, a z szacunków Związku Dealerów Samochodów wynika, że nawet trzy czwarte z nich może mieć zmanipulowany przebieg. Cofnięte liczniki to problem nie tylko w Polsce. Z informacji AAA Auto wynika, że UE traci na tym procederze od 5,6 do nawet 9,6 mld EUR rocznie. Manipulowanie licznikami jest niekorzystne nie tylko dla osób kupujących używane auta, ale także dla dilerów samochodów używanych i towarzystw ubezpieczeniowych.

189,7 tys. km Na tyle jest szacowany średni przebieg auta osobowego w polskim parku. Średni wiek auta to 14 lat i 8 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane