Powstał europejski fundusz VentureEU

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny powołały VentureEU, czyli tzw. fundusz funduszy.

W jego obrębie działać będzie sześć jednostek venture capital, które wesprą finansowo rozwój start-upów i scale-upów w Europie.

Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, zaznaczył, że to kluczowy element uruchomionej trzy lata temu strategii otwartych innowacji, której celem jest zwiększenie pozycji gospodarczej Unii Europejskiej na świecie. Obecnie europejskie fundusze VC przegrywają w rywalizacji o najlepsze projekty technologiczne — dysponują kwotą średnio 56 mln EUR, a amerykańskie — 156 mln EUR. W efekcie pod koniec 2017 r. na Starym Kontynencie liczba jednorożców, czyli przedsiębiorstw, których wycena rynkowa przekracza 1 mld USD, wynosiła 26, podczas gdy Stany Zjednoczone miały ich 109, Chiny — 59.

bTyle znajduje się w puli VentureEU. Działające w jego grupie fundusze mają pozyskać z rynku 2,1 mld EUR dodatkowych inwestycji, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Powstał europejski fundusz VentureEU