Powstał pierwszy indeks obligacji korporacyjnych

  • Ewa Bednarz
18-10-2013, 07:35

Inwestorzy dostali narzędzie, które ułatwi im monitorowanie zysków z papierów dłużnych przedsiębiorstw notowanych na GPW.

Nowy wskaźnik mBank Polish Corporate Bond Index odzwierciedla stopy zwrotu z najbardziej płynnych obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst. W jego skład wchodzą zarówno papiery o stałym, jak i zmiennym oprocentowaniu. Nie uwzględnia on natomiast obligacji zamiennych, zero kuponowych, indeksowanych inflacją, obligacji BGK, emitowanych przez banki spółdzielcze i listów zastawnych. Warunkiem uwzględnienia obligacji w indeksie jest ich minimalna wartość nominalna pozostająca w obrocie, która musi wynosić co najmniej 10 mln zł. Przy czym przy obliczaniu wag wartość ta jest ograniczona do 100 mln zł.

Do portfela włączane są tylko te papiery, które notowane były przez pełny miesiąc kalendarzowy. Teraz w skład indeksu wchodzą 34 serie obligacji 27 emitentów. Cztery z nich notowane są tylko na BondSpot. Ich liczba może się jednak zmieniać w zależności od liczby instrumentów, które będą spełniały wszystkie kryteria doboru. Okresowe zmiany będą wprowadzane po zamknięciu ostatniej sesji w miesiącu. Na podstawie cen z ostatniego dnia sesji w miesiącu będą też obliczane wagi obligacji wchodzących w skład wskaźnika.

Wskaźnik mBank PCBI obliczany jest na podstawie całkowitej stopy zwrotu, a stopa zwrotu obliczana każdego dnia, w którym odbywa się sesja na podstawie kursu zamknięcia. Datą bazową indeksu jest 28 września, a wartością bazową 100. Dane historyczne są dostępne od 28 września 2012 r. Od tego dnia do dzisiaj indeks wzrósł o 6,98 proc. BRE Bank uruchomił indeks po czterech latach funkcjonowania rynku Catalyst. Powodem zainteresowania rynkiem obligacji korporacyjnych był przede wszystkim jego gwałtowany wzrost w ciągu dwóch ostatnich lat zarówno pod względem emisji, jak i wartości obrotów.

— Wartość nominalna wyemitowanych obligacji korporacyjnych wzrosła z 4,6 mld zł na początku 2011 r. do 24,2 mld zł do końca września 2013 r. W tym samym czasie liczba emitentów wprowadzających obligacje na rynek Catalyst, wzrosła ponad pięciokrotnie — z 25 do 134 — podkreśla Karol Prażmo, doradca zarządu BRE Banku i współtwórca indeksu.

Zwiększyła się również płynność obrotu. W I kwartale 2011 r. zawierano średnio 804 transakcji miesięcznie, a łączny obrót wynosił 11 mln zł. W III kwartale 2013 r. liczba transakcji wzrosła do 4024 miesięcznie, a średni miesięczny obrót do 67 mln zł. — Postępy tego rynku przekładają się na rosnące zainteresowanie inwestorów. Jesteśmy przekonani, że nowy indeks przyczyni się do dalszego rozwoju rynku obligacji korporacyjnych — dodaje Karol Prażmo. W rozwój rynku wierzy również prezes Cezary Stypułkowski.

Ma też nadzieję, że indeks będzie ważnym narzędziem, które wpłynie na jego postrzeganie i przyczyni się do coraz większego zainteresowania zarówno ze strony potencjalnych emitentów, jak i inwestorów. Wskaźnik mBank Polish Corporate Bond Index publikowany jest i codziennie aktualizowany w serwisie Bloomberga (MBANKPCB Index). Można go również śledzić na stronie internetowej BRE Banku, ale tam będzie aktualizowany wraz w tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Powstał pierwszy indeks obligacji korporacyjnych