Powstał smartfon odporny na hakerów

ŁO
opublikowano: 27-02-2014, 00:00

Start-up z siedzibą w Szwajcarii znalazł dla siebie niszę — klientów przerażonych utratą prywatności i możliwą inwigilacją. Chodzi o Blackphone.

To smartfon, który ma oferować szyfrowaną komunikację. Firma ogłosiła podczas targów technologicznych w Barcelonie, że planuje serię takich urządzeń. Smartfon, którego właściciele nie muszą obawiać się rewelacji Edwarda Snowdena, trafi do sprzedaży w czerwcu w cenie 629 USD. Urządzenie działa na systemie PrivatOS, który powstał na bazie doskonale znanego Androida od Google’a. Producent zapewnia, że bezpieczne będą nie tylko rozmowy głosowe, ale także wiadomości tekstowe, przesyłane pliki i rozmowy wideo. Projekt jest efektem współpracy firm Geeksphone i Silent Circle. Ta ostatnia spółka została założona przez Jona Callasa i Phila Zimmermanna, który najbardziej znany jest jako twórca systemu szyfrowania poczty elektronicznej PGP. Bezpieczny kanał komunikacji jest zainicjowany między dwoma urządzeniami: dwa smartfony Blackphone lub jeden Blackphone i inne urządzenie z aplikacją Silent Circle. W takich przypadkach komunikacja jest szyfrowana i według producenta niezrozumiała dla osób trzecich. Silent Circle zapewnia, że nie wymaga od klientów zaufania, więc dane nie będą przechowywane na serwerach firmy. Jon Callas potwierdza, że jego firma zauważyła skok zainteresowania swoimi produktami od czasu ujawnienia przez Snowdena informacji na temat masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską agencję NSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu