Powstanie 898 kopii tajemniczego manuskryptu

opublikowano: 22-08-2016, 22:00

Faksymile Rękopisu Wonicza trafi na rynek

10 lat starań przyniosło sukces. Małe hiszpańskie wydawnictwo dostało zgodę na wierne skopiowanie tzw. Rękopisu Wojnicza, jednej z najbardziej tajemniczych książek na świecie. Mający setki lat manuskrypt napisany jest w języku, którego dotychczas nie rozszyfrowano, mimo intensywnych badań, prowadzonych przez profesjonalnych kryptologów, m.in. przez amerykańskich i brytyjskich specjalistów od łamania kodów (nie udało się rozszyfrować ani jednego słowa). Ilustracje w nim przedstawiają również dziwne rośliny i postaci.

Rękopis Wojnicza przechowywany jest w sejfie w Beinecke Rare Book & Manuscript Library na Uniwersytecie Yale. Wydawnictwo Siloe, którego specjalnością są facsimile manuskryptów, zobowiązało się do bardzo wiernego skopiowania rękopisu. Zgodnie z wewnętrzną tradycją, według której wydawnictwo publikuje nakłady w liczbie będącej palindromem, wykona jego 898 kopii (liczba oznacza tę samą kwotę niezależnie od kierunku jej odczytania).

Zamierza je sprzedawać po 7-8 tys. EUR (30,1-34,4 tys. zł). Już prawie 300 osób złożyło zamówienie. Raymond Clemens z Beinecke Library tłumaczy, że Uniwersytet Yale zgodził się na stworzenie facsimile Rękopisu Wojnicza w związku z licznymi prośbami o dostęp do niego.

— Uznaliśmy, że facsimile pozwoli osiągnąć wygląd i poczucie kontaktu z oryginałem tym, którzą są zainteresowani — dodał Raymond Clemens. Nazwa rękopisu pochodzi od Wilfrieda Michaela Voynicha (Michała Wojnicza), polskiego chemika i farmaceuty, członka założonego przez Ludwika Waryńskiego I Proletariatu, po emigracji w 1890 r. antykwariusza i kolekcjonera, który kupił go w 1912 r. wraz z kolekcją książek należących do włoskich jezuitów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Powstanie 898 kopii tajemniczego manuskryptu