Powstanie fundusz na rzecz ofiar

Maria Trepińska
02-10-2006, 00:00

W środę walne MTK ma zdecydować o powołaniu funduszu na rzecz ofiar styczniowej tragedii.

Zarząd Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), którym od kwietnia kieruje Piotr Kubica, zwołał na 4 października walne. Głównym punktem porządku obrad będzie wyrażenie zgody udziałowców na utworzenie funduszu na rzecz pomocy ofiarom styczniowej tragedii. Pod zawalonym dachem jednej z hal wystawienniczych zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Kwestia zadośćuczynienia nie była dotychczas rozwiązana.

— Zamierzamy powołać fundację, której głównym celem będzie zadośćuczynienie wszystkim poszkodowanym — mówi Piotr Kubica.

Skąd kasa?

Według prezesa Kubicy, spółka zamierza zasilić konto funduszu, który będzie zarządzany przez fundację. Nie będzie to łatwe, ponieważ MTK poniosły duże straty finansowe. Po tragedii praktycznie zamarła działalność wystawiennicza firmy.

— Wiele osób zwraca się do nas lub do sądów z roszczeniami, część z nich nie stać na opłatę pozwów. Niekorzystne wyroki mogą doprowadzić do upadłości MTK. Chcemy nadal prowadzić działalność, osiągać zyski i spłacić długi wobec ofiar lub ich rodzin — wyjaśnia prezes Kubica.

Wiele wskazuje na to, że do takich działań MTK przyczyniła się niemiecka kancelaria prawna, reprezentująca poszkodowanych, która zażądała utworzenia specjalnego funduszu i wpłaty na jego konto 10 mln EUR (40 mln zł) do końca października.

Niejasne sprawy

MTK nadal nie mają przyjętych sprawozdań finansowych za 2005 r. Sąd przedłużył do końca listopada areszt dla dawnych szefów spółki. Na ostatnim walnym, które odbyło się pod koniec czerwca, udziałowcy firmy nie udzielili skwitowania byłemu zarządowi.

Do tej pory nie ujawnił się też nowy większościowy udziałowiec MTK — „polskie konsorcjum”, które zadeklarowało jeszcze w kwietniu przejęcie od londyńskiej spółki giełdowej Expomedia Group jej firmy zależnej Expocentres Eastarn Europe z Nikozji, czyli właściciela 51 proc. udziałów MTK. Czy była to informacja o poprawie notowań Expomedia Group w Londynie, które poleciały w dół po polskiej tragedii? Dziś prezes Kubica twierdzi, że nic nie wie o zmianach w akcjonariacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powstanie fundusz na rzecz ofiar