POWT-Retoryka premiera wobec RPP nieco łagodniejsza

Przedsiębiorstwo Eksportu i Importu Kopex Spółka Akcyjna
opublikowano: 08-04-2002, 07:53

Justyna Pawlak

WARSZAWA (Reuters) - Ton wypowiedzi premiera o polityce prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) jest nieco łagodniejszy, co jednak nie oznacza, że Miller zmienił swoje krytyczne zdanie o działanich Rady.

W niedzielnym wywiadzie dla Reutera, Miler znany ostrych ataków na RPP nie sprecyzował, jaki poziom stóp procentowych zadowoliłby jego rząd. Powtórzył jedynie, że redukcje są konieczne, by zahamować rosnące bezrobocie.

Jednak Miller nie zapewnił, że byłby gotów stanąć w obronie niezależności banku centralnego, gdyby posłowie zdecydowali się zmienić zapisy w ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP).

"Nie chcę się wypowiadać precyzyjnie, bo zaraz będę oskarżony, że ingeruję w niezawisłość banku centralnego. Uważam jednak, że stopy powinny być obniżone. I trzeba je obniżać, bo bez tego nie uda się zrealizować planu gospodarczego" - powiedział Miller.

"Nie jestem zainteresowany zaostrzaniem tej sytuacji. Wstrzymam się do momentu, kiedy te ustawy będą dyskutowane" - dodał.

Odkąd w październiku Miller objął władzę, pomiędzy kierowanym przez niego rządem, a RPP trwa spór dotyczący wysokości stóp procentowych.

Przedstawiciele banku mówią, że nie dokonają głębokich cięć stóp dopóki nie uwierzą, że rząd ograniczy wydatki i przeprowadzi reformy strukturalne, które są kluczem do ożywienia gospodarki.

Politycy kontrargumentują, twierdząc że gospodarka, której tempo wzrostu jest najwolniejsze od 10 lat, ma nikłe szanse na przyśpieszenie skoro stopy procentowe są o prawie siedem punktów bazowych powyżej inflacji.

"Jeżeli ktoś uznaje, że bank centralny jest jak katedra, do której trzeba się tylko modlić, to ja nie podzielam tego poglądu" - dodał premier.

"Poza tym jak się patrzy na wyniki głosowania, to widać, że to gremium jest silnie spolaryzowane. To wyraźnie pokazuje, że Rada we własnym gronie nie jest przekonana do własnej polityki" - powiedział Miller.

DECYDUJĄCY GŁOS MILLERA

Łagodniejszy ton wypowiedzi premiera pozostaje w zgodzie z reakcjami na lutową decyzję Rady, która pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. Gdy RPP nie zredukowała kosztów kredytu w styczniu, spotkało się to z ostrzejszą reakcją.

Wówczas premier nazwał decyzję Rady rozczarowującą, a następnie powiedział, że nie wyklucza rozwiązań prawnych, które by skłonił RPP do znaczącej redukcji stóp.

Część polityków rozczarowna posunięciami Rady, chce dokonać zmian w Ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP) między innymi poszerzając skład RPP z obecnych 10 osób oraz czyniąc ją odpowiedzialną za wzrost gospodarczy i walkę z bezrobociem.

Konflikt między rządem a Radą przyciągnął uwagę Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który ostrzegł, że polityczne próby ograniczenia niezależności banku, mogą grozić destabilizacją gospodarki, a także skutkować spadkiem zaufania inwestorów.

Krytyczny jest też Europejski Bank Centralny (ECB).

Również prezydent Aleksander Kwaśniewski zadeklarował, że nie poprze zmian w ustawie o NBP.

Ostatnio jeden z przedstawicieli Rady, że jest możliwe, iż Sejm przyjmie zmiany w ustawie o NBP, prezydent ją zawetuje, ale gdy powróci ona do Sejmu, nie będzie budziła już takich emocji, ponieważ odczuwalne będzie już ożywienie gospodarki.

Na razie Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał Radę do obniżenia stóp procentowych i rezygnacji z dotychczasowej polityki.

"Myślę, że kolejny ruch należy do Sejmu. Sejm ma poczucie zignorowania, a żaden Parlament tego nie lubi" - powiedział Miller.

"Za jakiś czas parlament, który przyjął specjalną uchwałę zapyta, czy RPP ignoruje parlament, czy też zamierza w jakiś sposób spełnić oczekiwania?" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Eksportu i Importu Kopex Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / POWT-Retoryka premiera wobec RPP nieco łagodniejsza