Pozew w sprawie manipulacji „indeksem strachu”

opublikowano: 13-03-2018, 07:55
aktualizacja: 13-03-2018, 07:56

Dwie firmy prawnicze złożyły w imieniu nieznanego powoda pozew zbiorowy w amerykańskim sądzie federalnym w sprawie manipulacji tzw. indeksem strachu.

Autorzy pozwu chcą, aby wezwano do sądu przedstawicieli Chicago Board Options Exchange, gdzie notowany jest CBOE Volatility Index (VIX), czyli tzw. indeks strachu. Przedstawiciele giełdy mieliby ujawnić traderów, którzy manipulowali wartością opcji i kontraktów futures na VIX dokonując transakcji na indeks S&P500 krótko przed zamknięciem notowań „indeksu strachu”. Manipulacja miała spowodować „setki milionów dolarów strat dla inwestorów z całego kraju”.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

- Manipulując rynkiem derywatów na VIX oskarżeni nie tylko osiągnęli zysk ze swoich przestępstw kosztem uczciwych inwestorów, ale zaszkodzili także reputacji całej branży – tłumaczy Michael Eisenkraft, doradca powoda i partner w Cohen Milstein.

Autorzy pozwu powołują się na badania dwóch profesorów z Uniwersytecie Teksasu, z których wynika, że sposób ustalania VIX, determinowany przez transakcje opcjami na S&P500, jest podatny na manipulację.

W lutym anonimowa osoba wysłała list do nadzorców amerykańskiego rynku, w którym twierdziła, że tzw. indeks strachu jest manipulowany, co generuje miliardy dolarów strat rocznie nieświadomym tego inwestorom. Rzeczniczka CBOE przekonywała wówczas, że taki zarzut jest bezpodstawny i opiera się na braku wiedzy. Kilka dni później Harvey Pitt, były szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) stwierdził jednak, że indeksem można manipulować.

Podczas sesji 5 lutego średnia przemysłowa Dow Jones spadała nawet o 1175 pkt., a VIX, czyli „indeks strachu”, wzrósł tego dnia o 116 proc. Spowodowało to dramatyczny spadek funduszy zarabiających na niskiej zmienności na rynku, która dominowała wcześniej przez wiele miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu