Poznaj patent na tani patent

Miłosz Marczuk
opublikowano: 08-09-2009, 00:00

Uwaga, małe i średnie firmy: Bruksela sypie groszem na patenty, zwłaszcza zagraniczne.

Do wzięcia 23 mln zł na ochronę wynalazków i wzorów użytkowych

Uwaga, małe i średnie firmy: Bruksela sypie groszem na patenty, zwłaszcza zagraniczne.

Ponad 23 mln zł z UE czeka na małych i średnich przedsiębiorców chcących dostać pieniądze na pokrycie kosztów ochrony własności przemysłowej. Na wnioski do końca roku czeka Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Za unijne pieniądze można chronić wynalazki, wzory użytkowe i wzory przemysłowe, zwłaszcza poza granicami kraju. Firmy mogą dzięki nim zrefundować przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i prowadzenie postępowania przed urzędami patentowymi. Wszystko w ramach działania 5.4 programu Innowacyjna Gospodarka.

Teraz Azja

Cieszy się popularnością wśród małych firm. Najwięcej wniosków zgłosiły osoby fizyczne prowadzące przedsiębiorstwa w województwach: mazowieckim, pomorskim oraz śląskim. Najliczniejsza grupa pochodziła z przemysłu wytwórczego i branży ochrony zdrowia.

Po dofinansowanie często sięgają także takie branże, jak: budownictwo, edukacja, handel hurtowy i detaliczny czy dystrybucja energii, gazu i ciepła. Przedsiębiorcy są zadowoleni.

— Dotacja bardzo nam pomogła. Oczywiście i tak staralibyśmy się o ochronę prawną, ale nie w takim zakresie — mówi Bogdan Racinowski, prezes zarządu gdyńskiego Softhusa.

Jego firma dostała 400 tys. zł na opatentowanie nowoczesnej technologii budowy automatycznych systemów usługowych.

— Gdyby nie dotacja, poprzestalibyśmy na krajach Unii Europejskiej i USA. Dzięki unijnym pieniądzom ochrona patentowa obejmie nasz projekt w największych krajach Azji i w Brazylii — dodaje prezes.

Na europejskim patencie

Ułatwiła to europejska procedura patentowa, która na podstawie jednego zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) w Monachium pozwala uzyskać ochronę nie tylko we wszystkich 34 państwach będących stronami konwencji o patencie europejskim, ale także w innych krajach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zgłoszenie składa się w EPO w jednym z jego języków urzędowych: po angielsku, niemiecku lub francusku. Trzeba w nim wyszczególnić państwa, w których żąda się ochrony. Procedura jest długa — trwa od trzech do pięciu lat. Ale warto ją przejść.

2-400

tys. zł Tak duże wsparcie można dostać na ochronę własności przemysłowej.

Limity:

firmy mikro i małe — 45 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

firmy średnie — 35 proc. wydatków.

Informacje:

www.parp.gov.pl, % 022-432-80-80, 432-71-25 oraz na stronie Urzędu Patentowego http://www.uprp.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu