Poznań przyciąga najemców

opublikowano: 26-10-2015, 22:00

W pierwszym półroczu 2015 w okolicach Poznania powstało aż 207 tys. mkw. magazynów.

To najwięcej w Polsce. Natomiast pod koniec czerwca w budowie było ich ponad 71 tys. mkw. — wynika z danych JLL. Poznań z ponad 1,5 mln mkw. obiektów magazynowo-przemysłowych jest trzecim co do wielkości rynkiem w kraju.

Deweloperzy odpowiadają na zainteresowanie najemców, bo zdaniem analityków JLL Poznań jest magnesem dla inwestorów. Udział miasta w krajowym popycie netto w pierwszym półroczu sięgnął 14 proc. Od stycznia do końca czerwca w regionie podpisano umowy najmu na ponad 118 tys. mkw., z czego 109 tys. mkw. przypadło na nowe kontrakty (jeden z najlepszych wyników w kraju).

Wskaźnik pustostanów to jedynie 1,5 proc. — najmniej wśród głównych rynków magazynowych w Polsce. To oznacza, że na najemców czeka tylko 23 tys. mkw. dostępnych od zaraz magazynów. Czynsz efektywny za 1 mkw. w takich obiektach wynosi 2,15-3 EUR miesięcznie.

— Rozwój Poznania jako miejsca pod inwestycje magazynowe i logistyczne umożliwia przede wszystkim dobra infrastruktura transportowa i położenie na jednym z głównych korytarzy tranzytowych, łączących Europę Zachodnią i Wschodnią — obok autostrady A2. Dzięki bliskości granicy z Niemcami, względnie dużej i zamożnej aglomeracji oraz fabryce Volkswagena region jest interesujący dla najemców z sektorów motoryzacyjnego, logistycznego i handlowego — mówi Michał Śniadała, ekspert JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy