Poznań wyda 83 mln zł na e-drogi

opublikowano: 28-05-2013, 00:00

Nie w asfalt, lecz w elektronikę zainwestuje stolica Wielkopolski. Na unijnej dotacji zarobi Siemens.

Do końca marca 2015 r. Siemens ma zaprojektować i zbudować system zarządzania ruchem drogowym i transportem publicznym dla miasta Poznania, a właściwie jego zachodniej części, czyli dzielnic Grunwald i Jeżyce. Za system, który obejmie 115 skrzyżowań, zainkasuje 82,9 mln zł, z czego 85 proc. będzie pochodziło z funduszy unijnych. Umowę w tej sprawie podpisano wczoraj.

— Budowa tego systemu to olbrzymie kwoty i bez dofinansowania unijnego nie moglibyśmy sobie na nią pozwolić. Mamy nadzieję, że po następnym rozdaniu funduszy unijnych będziemy mieli możliwość kontynuowania projektu w innych dzielnicach — mówi Dorota Wesołowska z poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Podstawowymi zadaniami systemu będzie przyspieszenie przejazdu środków komunikacji miejskiej oraz zwiększenie płynności ruchu. Detektory pojazdów i kamery automatycznie rozpoznające tablice rejestracyjne mają dokonywać pomiarów natężenia ruchu i czasu przejazdów, na podstawie których system będzie optymalizował schematy działania sygnalizacji świetlnej.

Priorytetowo będzie traktowany transport publiczny. Autobusy i tramwaje będą ponadto wyposażone w moduły nawigacji satelitarnej. Dzięki temu na tablicach elektronicznych umiejscowionych na przystankach pasażerowie będą widzieć czas oczekiwania na konkretny kurs. Ponadto na skrzyżowaniach sygnalizacja będzie mogła dawać pierwszeństwo kursom opóźnionym.

— To jeszcze kwestia ustaleń z przewoźnikami, ale być może pierwszeństwo uzyskają też konkretne linie — mówi Kinga Jabłonowska z Siemensa. Specjalne elektroniczne tablice informacyjne będą skierowane do kierowców. Będą przez nie przekazywane wiadomości o bieżącej sytuacji na drodze, ale też o dostępnych w okolicy wolnych miejscach parkingowych. Na trasach wjazdowych do miasta pojawią się zaś dwie stacje ważenia pojazdów w ruchu.

— Ich zadaniem będzie wyłapywanie pojazdów nadmiernie obciążonych i przekazywanie informacji o tym fakcie do odpowiednich służb — informuje Kinga Jabłonowska. [KA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu