Poznański deweloper pozywa Sejm RP i NSA

  • Emil Górecki
opublikowano: 31-01-2012, 00:00

Trust domaga się odszkodowania. Poszło o wykup gruntów przez miasto

Utrzymanie publicznie dostępnych dróg w osiedlach deweloperskich to gorący kartofel, którym przerzucają się firmy i samorządy. Kilka lat temu sprawa zaprowadziła poznańskiego dewelopera Trust do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W 2009 r. uznał on, że wydzielenie z działki deweloperskiej ogólnodostępnych dróg, choćby były klasyfikowane przez miejskich planistów jako wewnętrzne, to de facto wywłaszczenie. Dlatego należy się za nie odszkodowanie. Właściciele dewelopera dostali wówczas od skarbu państwa 250 tys. EUR.

— To jednak nie zmieniło podejścia poznańskiego ratusza do pozostałych działek. Dziś nadal zalega nam z odszkodowaniem na łączną kwotę 13 mln zł. Przepisy nadal nie precyzują jednoznacznie, jak tę sytuację rozwiązać, co jest bolączką każdego dewelopera. Dlatego pozwaliśmy w trybie cywilnym Sejm oraz prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) o odszkodowanie — mówi Paweł Bugajny, prezes i współwłaściciel firmy Trust.

NSA w wyroku uznał, że sporne działki nie przeszły na własność miasta. Tę decyzję podważyli strasburscy sędziowie, podsuwając jednocześnie dwa możliwe powody: albo zła interpretacja NSA, albo złe prawo. Dlatego Paweł Bugajny pozwał obie instytucje solidarnie. Na razie ani kancelaria Sejmu, ani biuro prezesa NSA pozwu nie dostały.

— Po wyroku trybunału w Strasburgu walczyliśmy o odszkodowania za drogi w analogicznych sytuacjach. Najczęściej bez skutku, bo sądy często powoływały się na wyrok NSA, który zarówno my, jak i sędziowie trybunału uznajemy za niezgodny z prawem. Uważamy, że nieuregulowanie tej sytuacji już po wyroku jest zaniechaniem, stąd pozew — mówi mec. Andrzej Zielonacki, pełnomocnik Trustu.

Zmiana wykładni

Według ustawy o gospodarce nieruchomościami, za działki wydzielone pod nowe drogi na gruntach prywatnych podmiotów samorząd lub skarb państwa wypłaca odszkodowanie w uzgodnionej z właścicielem wysokości lub według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu. Sprawa jest oczywista, jeśli to sama gmina wyznaczy drogi w planie zagospodarowania.

— W tym przypadku, aby udostępnić mieszkańcom dojazd, droga wewnętrzna została wydzielona na podstawie decyzji podziałowej, chociaż miejscowy plan zagospodarowania nie przewidywał w tym miejscu drogi publicznej. Trybunał uznał jednak, że przy odszkodowaniach należy się kierować nie tylko tym, co jest literalnie zdefiniowane w prawie, ale także kryterium funkcjonalności: jeśli droga jest publicznie dostępna, to jest drogą publiczną. To powinno wywołać zmianę wykładni prawa w tej dziedzinie — mówi Joanna Winter, prawniczka z kancelarii SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.

Samorządy unikają przejmowania dróg, bo to dla nich olbrzymie koszty: przede wszystkim odszkodowań, ale także ich utrzymania.Stołeczny ratusz toczy walkę o 175 mln zł przejęte pod drogi w Wilanowie od dewelopera Polnord. Wierzytelność kupił od firmy Polski Bank Przedsiębiorczości (PBP), do dewelopera trafiło już 101,5 mln zł. Reszta zależy od tego, jak potoczy się sprawa przed NSA. Kilka dni temu sąd na wniosek miasta postanowił do sprawy włączyć także PBP.

Państwo do sądu

Na sądową walkę z ratuszem zdecydował się kilka lat temu deweloper Barc Warszawa. Poskarżył się na nieterminowewydawanie decyzji administracyjnych. W trybie cywilnym domagał się też odszkodowania. Jego straty audytor wycenił na 14,5 mln zł. Powództwo jednak zostało oddalone.

— Sąd uznał, że kilkaset dni opóźnienia nie sprawiło, że Barc cokolwiek stracił, bo nadal mamy działkę i możliwość jej zabudowania. Jednak współpraca z warszawskim ratuszem jest na tyle trudna, że większy nacisk będziemy kładli na projekty pod Warszawą — mówi Aldona Krasnodębska, prezes spółki.

Konferencje pb.pl

Więcej na temat zmian prawnych w obszarze inwestycji na rynku nieruchomości dowiedzą się Państwo podczas warsztatów organizowanych przez Informedia Polska zatytułowanych „Nowa ustawa deweloperska”, które odbędą się 28-29 lutego w Warszawie. Szczegółowe informacje: konferencje.pb.pl, tel.: 22/333-97-77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu