Poznańskie marmury kuszą fundusze

opublikowano: 02-06-2016, 22:00

Marmite, producent umywalek i wanien, przechodzi z rąk funduszu Innova do portfela holdingu Cranemere.

Marmur jest w cenie. Właścicielem Marmite, wywodzącego się ze Szwecji, ale prowadzącego działalność głównie w Polsce producenta marmurowych wanien, brodzików i umywalek, został amerykański fundusz Cranemere.

Po pięciu latach inwestycji pakiet (prawie 70 proc.) sprzedał fundusz Innova, ze spółki wycofali się też akcjonariusze mniejszościowi. Wartości transakcji nie ujawniono, ale firmy zapewniają, że to „jedna z największych transakcji w Polsce w tym roku”. Cranemere to fundusz założony w 2012 r.

Do tej pory jego największą transakcją jest przejęcie za 288 mln USD Exemplisa, amerykańskiego producenta krzeseł. Kapitał, którym obraca,pochodzi m.in. od królestwa Bahrajnu — 15 proc. udziałów w Cranemere ma bowiem Mumtalakat, inwestycyjny wehikuł rodziny królewskiej. Marmite to firma stworzona przez Szweda Rogera Johanssona, który w 1990 r. zainwestował w Polsce i otworzył fabrykę w Zakrzewie pod Poznaniem. Pracuje w niej ponad 500 osób.

Po inwestycjach, które przeprowadziła Innova, z polskiej fabryki może wyjeżdżać nawet 1,4 mln marmurowych umywalek, brodzików i wanien rocznie, co oznacza wzrost mocy produkcyjnych o ponad 60 proc. w ciągu pół dekady. Ich odbiorcami są producenci wyposażenia łazienkowego z 40 krajów. Według ostatnich dostępnych danych finansowych (2014 r.), Marmite miało 197 mln zł przychodów, notując aż 34 mln zł czystego zysku. Tylko od 2011 r. przychody wzrosły o 25 proc., stale poprawiała się też rentowność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu