Pozostaję optymistą

3 PYTANIA DO THOMASA BICHLERA

THOMAS BICHLER

Zobacz także

zarządzający funduszem surowcowym w Raiffeisen Capital Management

1 Jakie są przyczyny tak dużych spadków cen surowców?

To kombinacja obaw o globalny wzrost i kryzys zadłużeniowy w strefie euro. Jeśli przyjrzymy się poszczególnym surowcom, to najmocniej przeceniono te energetyczne, m.in. gaz, co jest konsekwencją wzrostu produkcji z łupków w USA.

2 Jak ocenia pan perspektywy rynku surowców?

Uważam, że w cenach surowców uwzględnione są bardzo negatywne prognozny globalnego wzrostu gospodarczego, zwłaszcza w porównaniu z akcjami. Nadal oczekujemy „miękkiego lądowania” gospodarki chińskiej i ostatnie dane wydają się potwierdzać stabilizację dynamiki PKB. Ceny wielu surowców są już blisko kosztów produkcji, więc potencjał dalszych spadków jest ograniczony. Jednocześnie perspektywy popytu wciąż są obiecujące, dlatego w perspektywie 6-12 miesięcy oczekujemy zwyżek cen surowców.

3 Które z surowców szczególnie pan poleca?

Stawiamy wciąż na metale szlachetne. Ujemne realne stopy procentowe, niski wzrost gospodarczy i bardzo ekspansywna polityka monetarna wspierają nasze pozytywne nastawienie. Metale szlachetne pozostają silnie skorelowane z zachowaniem ryzykownych aktywów, a inwestorzy zdają się być rozczarowani pewnego rodzaju niechęcią najważniejszych banków centralnych do podejmowania zdecydowanych działań. Podwyższyliśmy też nasze prognozy dla metali przemysłowych i surowców energetycznych, ponieważ dostrzegamy obiecujące perspektywy dla bardziej cyklicznych sektorów. Czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza pozostają napięcia polityczne w Europie i znacznie niższy od prognoz wzrost gospodarczy w Chinach i USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy