Pożyczasz w internecie i płacisz PIT jak firma

opublikowano: 02-03-2012, 00:00

Udzielanie pożyczek w serwisie społecznościowym jest opodatkowane jak działalność gospodarcza — orzekł NSA.

Działalność polegająca na udzielaniu pożyczek w ramach portalu społecznościowego typu social lending stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma ona bowiem charakter zarobkowy, a poza tym aktywność podatnika jest nastawiona na uzyskiwanie zysku w postaci odsetek od pożyczek. Taki wyrok zapadł ostatnio w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Pożyczka z wynagrodzenia

Sąd rozpatrywał skargę internauty, który uzyskał niekorzystną dla niego interpretację indywidualną organu podatkowego dotyczącą opodatkowania odsetek od pożyczek, których chciał udzielać innym internautom.

Skarżący planował lokowanie z wykorzystaniem serwisu społecznościowego oferującego e-pożyczki swoich dostępnych pieniędzy, udzielając przez ten serwis pożyczek pieniężnych innym jego użytkownikom, będącym osobami fizycznymi. Umowy pożyczki miały być zawierane bezpośrednio między jej stronami poprzez złożenia oświadczenia woli w postaci elektronicznej.

Jednorazowa kwota dla jednego chętnego nie mogła przekroczyć granicy 500 zł, określonej regulaminem serwisu. Internauta chciał udzielać średnio jednej pożyczki w miesiącu w wysokości od 200 do 3000 zł, w zależności od woli oraz możliwości i dostępności wolnych środków.

Pieniądze inwestowane w pożyczki miały pochodzić z oszczędności z wynagrodzenia za pracę, które było jego jedynym dochodem. Internauta uważał, że odsetki z tych pożyczek należy traktować jak kapitały pieniężne, a nie jak działalność gospodarczą.

Organ podatkowy miał przeciwne zdanie, gdyż w jego ocenie czynności planowane przez podatnika miały być podejmowane dla celów zarobkowych w jego własnym imieniu i na jego własny rachunek. Poza tym pożyczki miały być udzielane w sposób zorganizowany i ciągły. W konsekwencji uzyskiwany z nich dochód należy traktować jako taki, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

To zorganizowana działalność

NSA poparł stanowisko organu podatkowego. Ocenił m.in., że działalność skarżącego nosi znamiona działalności zorganizowanej, bo nie ma charakteru przypadkowego.

O zorganizowanym i uporządkowanym charakterze działań podatnika świadczy choćby wybór sposobu udzielania pożyczek, wybór portalu internetowego, zapewnienie sobie możliwości stałego korzystaniaz określonych narzędzi informatycznych niezbędnych do realizacji zaplanowanych celów, czy to poprzez wykorzystanie sprzętu już posiadanego, nabycie nowego, czy też korzystanie z tego, który stanowi własność osób trzecich.

Aktywność ta musi też koncentrować się na nawiązywaniu kontaktów z klientami, zarówno na etapie zawierania umowy, jak i w trakcie jej realizacji. Tego rodzaju działania nie mogą mieć ze swej istoty charakteru incydentalnego, będą wymagały podejmowania szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynności.

Wymiar bez znaczenia

Bez znaczenia jest przy tym, że działalność ma mieć charakter uboczny, wykonywany poza świadczeniem pracy, a zyski przeznaczone mają być na zaspokajanie codziennych potrzeb.

O prawnej kwalifikacji działań podatnika jako działalności gospodarczej decyduje spełnienie ustawowych wymogów, a nie skala podejmowanych działań i sposób zagospodarowania wypracowanych przychodów.

Nie ma też znaczenia skala aktywności w serwisie, gdyż działalność gospodarcza może być prowadzona w różnej skali (wymiarze), co samo przez się nie wpływa na sposób jej prawnopodatkowej kwalifikacji (wyrok NSA z 16 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1472/10).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane