Pożyczki będą droższe

Magdalena Matusik
opublikowano: 01-12-2004, 00:00

Od 1 stycznia 2005 r. nie będzie można zaliczyć odsetek od niektórych pożyczek do kosztów. Należy to zrobić do 31 grudnia 2004 r.

Rozszerzenie na podmioty krajowe przepisów o tzw. niedostatecznej („cienkiej”) kapitalizacji — to jeden z negatywnych dla podatników aspektów nowelizacji ustawy o CIT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2005 r. Rozciągnięcie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji na pożyczki udzielane pomiędzy podmiotami krajowymi jest przykładem niekorzystnego dla podatników wpływu orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedłiwości na polskie przepisy podatkowe.

Nowelizacja związana jest z efektem głośnego ubiegłorocznego orzeczenia ETS w sprawie Lankhorst, w której trybunał uznał ograniczenie stosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji do pożyczek zaciągniętych od podmiotów posiadających siedzibę za granicą (w innym państwie członkowskim UE) za niezgodne z gwarantowaną przez przepisy prawa wspólnotowego zasadą swobody przepływu kapitału.

Nie wrzucisz w koszty

Znowelizowane przepisy uniemożliwiają spółkom z o.o. i akcyjnym zaliczania do kosztów uzyskania przychodu części odsetek od pożyczek zaciąganych od niektórych podmiotów powiązanych (spółek matek i spółek sióstr), o ile pożyczki te przekraczają trzykrotność kapitału zakładowego (akcyjnego) pożyczkobiorcy.

— Należy przy tym pamiętać, że dla celów niedostatecznej kapitalizacji za pożyczkę uważa się każdą umowę skutkującą przeniesieniem własności pieniędzy z obowiązkiem ich zwrotu — podkreśla Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy kancelarii Michalik i Partnerzy.

Czas to pieniądz

Zmiana w przepisach może spowodować znaczne podwyższenie realnej stopy podatkowej dla podmiotów korzystających z finansowania poprzez pożyczki udzielane przez krajowe podmioty powiązane. Tym ważniejsze jest więc skorzystanie z możliwości zaliczania odsetek do kosztów podatkowych. Trzeba się jednak pospieszyć.

— Dopuszczalne jest zaliczanie całości odsetek od pożyczek płatnych na rzecz podmiotów powiązanych do kosztów uzyskania przychodu, o ile pożyczka zostanie udzielona do 31 grudnia 2004 r. — zauważa Paweł Mazurkiewicz.

Ustawa nie wymaga przy tym dopełnienia żadnych formalności w celu skorzystania ze wspomnianej możliwości (nie jest więc konieczne np. rejestrowanie umowy w urzędzie skarbowym). Udokumentowanie daty udzielenia pożyczki (np. przez notarialne poświadczenie podpisów) będzie miało znaczenie tylko, gdy udzielenie pożyczki nie będzie polegało na przelewie bankowym, ale np. potrąceniu istniejących wierzytelności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pożyczki będą droższe