PPP do reformy

Anna Pronińska
opublikowano: 15-03-2013, 00:00

Żeby rozruszać partnerstwo publiczno- -prywatne, trzeba zmienić prawo. Bez tego samorządy będą je obchodzić szerokim łukiem.

Fundacja Centrum PPP i Instytut PPP złożyły w Ministerstwie Gospodarki propozycję nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Z punktu widzenia samorządów jak i ich prywatnych partnerów sprawa jest kluczowa. Sprowadza się do udzielenia jasnej odpowiedzi na pytanie, jak strona publiczna ma zaliczać wydatki na partnerstwo publiczno- -prywatne: do bieżących czy do majątkowych.

— Niestety, ustawa o finansach publicznych pozostawia w tym względzie wątpliwości. Obecnie najczęściej wynagrodzenie partnera prywatnego jest zaliczane do wydatków bieżących, a to wpływa negatywnie na wskaźnik zadłużenia. Proponujemy poprawkę, która rozstrzygnie, które wydatki z umów PPP są majątkowe, a które bieżące — mówi Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP.

Oto przykład. Gdy partner prywatny buduje i zarządza drogą dla podmiotu publicznego, jako wynagrodzenie otrzymuje cykliczną opłatę za dostępność. Eksperci uważają, że te gros wydatków podmiotu publicznego powinno być traktowane jak majątkowe, a nie bieżące, bo jest to ekwiwalent nakładów inwestycyjnych partnera prywatnego.

— Wszędzie tam, gdzie pojawia się opłata za dostępność, są wątpliwości prawne. Nie chodzi o to, by PPP było ukrytym długiem, tylko o wyjaśnienie, jak ujmować partnerstwo w budżecie — mówi Bartosz Korbus z Instytutu PPP. Jego zdaniem, wiele samorządów boryka się z ryzykiem interpretacyjnym najczęściej przy projektach z zakresu dróg, domów komunalnych oraz w termomodernizacji.

— Myślę, że ta zmiana legislacyjna zdecydowanie pomogłaby rozwojowi rynku PPP w Polsce. Podmiotom publicznym pozwoliłaby na racjonalne zarządzanie wydatkami budżetowymi, a także zachęciłaby do angażowania się w projekty PPP, zwłaszcza że większość podmiotów publicznych to jednostki, takie jak my, które zobligowane są do kontroli i ograniczania wydatków bieżących — mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego ratusza. Także doradcy zgadzają się, że byłaby to ważna zmiana.

— Pozwoli stronie publicznej na lepszą ocenę implikacji projektów PPP, a więc w efekcie może przyczynić się do wzrostu liczby dobrze przygotowanych przedsięwzięć — mówi Alina Sarnacka-Łuczyn z Ernst & Young. Jej zdaniem, nadrzędną ideą partnerstwa jest uzyskanie większej efektywności inwestycji w porównaniu z tradycyjnym modelem.

— Jednak w warunkach polskich kwestia wpływu transakcji PPP/koncesji na budżet jest bardzo ważna — zaznacza Alina Sarnacka-Łuczyn.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane