PPWK ma gotowy wniosek o postępowanie układowe

Marcin Goralewski
25-11-2002, 00:00

Zarząd Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych ma już gotowy wniosek o postępowanie układowe. To, czy trafi on do sądu, wyjaśni się zapewne lada dzień. Prezes spółki przyznaje, że czasu na negocjacje z wierzycielami jest coraz mniej.

Mimo upływu kolejnych terminów, zarząd Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych (PPWK), największego w kraju wydawcy kartograficznego, nie doszedł do porozumienia z wierzycielami w sprawie polubownej spłaty ponad 30 mln zł zadłużenia. Konflikt może trafić do sądu.

— Zarząd przygotował już wniosek o rozpoczęcie postępowania układowego z wierzycielami. To, czy go złożymy, zależy tylko od tego, czy się z nimi dogadamy — mówi Rafał Berliński, prezes PPWK.

Wcześniej wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze do zawarcia ugody. Porozumienie z wierzycielami miało obejmować dług sięgający 30 mln zł. Zgodnie z założeniami, które ponoć zaakceptowali wierzyciele, do końca 2005 r. zadłużenie miało zostać spłacone do poziomu 11 mln zł. Spółka zobowiązała się jednocześnie do sprzedaży akcji własnych i części nieruchomości do końca przyszłego roku. Pieniądze z tych transakcji miały trafić do wierzycieli. Spółka zaproponowała, że dług zostanie zabezpieczony m.in. hipoteką na siedzibie firmy. Ten ostatni warunek odrzuciła jednak rada nadzorcza spółki, rekomendując zarządowi dalsze negocjacje i przygotowanie wniosku o postępowanie układowe.

— Czasu na rozmowy jest coraz mniej — dodaje prezes.

Kłopoty największego wydawcy map w kraju wynikają z błędnej polityki inwestycyjnej poprzedniego zarządu firmy. Chodzi m.in. o decyzję zakupu własnych akcji. Walory skupowano po wysokiej cenie nawet wówczas, kiedy pojawiły się pierwsze problemy z płynnością. Od lipca 2001 r. do kwietnia 2002 r. spółka skupiła 8,51 proc. akcji. Tylko pierwsza transakcja dotyczyła ponad 334 tys. akcji, za które firma zapłaciła ponad 6 mln zł. Dziś tylko ten pakiet wart jest 700 tys. zł.

Niezależnie od efektów rozmów z wierzycielami, PPWK wystawi skupione papiery na sprzedaż. Zdaniem prezesa spółki, trafią one prawdopodobnie do inwestorów finansowych, a z ich sprzedażą nie powinno być kłopotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / PPWK ma gotowy wniosek o postępowanie układowe