Praca nad sobą daje efekty

Emil Górecki
19-12-2006, 00:00

Dziś do podnoszenia konkurencyjności używa się wyrafinowanych narzędzi, nie zawsze wprost wpływających na sam towar czy usługę.

Jednym z lepszych sposobów sprawdzenia efektywności przedsiębiorstwa jest porównanie go z innymi — podobnymi. Służy temu benchmarking. Dzięki zdobytym informacjom możemy stwierdzić, czy przedsiębiorstwo należy do czołówki pod względem oszczędności, zagospodarowania personelu czy zasobów.

Przez porównanie

— Zwykle porównuje się firmy z różnych branż, na przykład szpital i hotel pod względem wykorzystania łóżek. Żadna z tych firm nie obawia się konkurencji, choć zasady funkcjonowania mają podobne. Wiedzę o firmie partnerskiej mają obydwie strony, dzięki czemu mogą wyciągnąć odpowiednie wnioski — mówi Agata Godula z TÜV Nord.

TÜV Nord ma narzędzie benchmarkingowe także dla małych i średnich firm. Benchmark Index to baza danych firm, z której można skorzystać jedynie po udostępnieniu swoich danych.

— W bazie można wyszukiwać dane przedsiębiorstw według szczegółowych kryteriów i dzięki temu porównać się z firmami o podobnej wielkości, profilu działalności czy z tego samego regionu. A taka wiedza to pierwszy krok do poprawienia własnych wyników — zapewnia Agata Godula.

Trudności benchmarkingu to głównie znalezienie firmy, która udostępni dane do porównania. Obawy takie żywią nie tylko polscy, ale także zachodni przedsiębiorcy.

— Jeśli porównujemy się z firmą, która z nami nie konkuruje, to każdy z partnerów jedynie zyskuje wiedzę. Podobnie jest przy porównaniu dwóch oddziałów jednej korporacji. Trudno natomiast znaleźć partnera do benchmarkingu z tej samej branży. Tu pozostaje nam baza Benchmark Index, dzięki której zarówno nasza firma, jak i firmy, z którymi się porównamy, pozostają anonimowe — podkreśla Agata Godula.

Samoocena

Model Doskonałości Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością (EFQM) to narzędzie oceny i poprawy efektywności przedsiębiorstwa przez zidentyfikowanie słabych stron organizacji. Powstała w 1988 r. jako europejska odpowiedź na konkurencję dynamicznych firm z Japonii i Ameryki.

— Europejski Model Doskonałości to system badający firmę całościowo. Ma dziewięć kryteriów. Pięć odnosi się do zarządzania i daje informacje o działaniu procedur, gospodarce zasobami czy zatrudnieniu. Cztery kolejne biorą pod lupę podstawowe wyniki biznesowe, relacje z klientami i z pracownikami. Takie badania pozwalają zadać sobie pytanie o to, co należy w firmie poprawić — informuje Tadeusz Buchacz, członek zarządu Umbrella Consulting i wiceprezes Krajowej Organizacji Partnerskiej EFQM.

Model umożliwia ocenę organizacji firmy w punktach. Dzięki temu standardowi możliwe jest porównanie z konkurencją, także z liderami branży w Europie. Cały proces oceniania i usprawniania przedsiębiorstwa jest prowadzony przez pracowników Krajowej Organizacji Partnerskiej EFQM, według opracowanego systemu.

Lepsze postrzeganie

Certyfikaty ISO 14000 nie mają bezpośredniego przełożenia na jakość produktów. Tu głównym „odbiorcą” korzyści jest środowisko.

— Ale wdrożenie certyfikatu ISO 14000 wpływa na konkurencyjność firmy pośrednio. Będzie ona lepiej postrzegana przez bardziej świadomych ekologicznie klientów, a jest ich coraz więcej. Certyfikat wzbudza zaufanie i życzliwość takich klientów — wyjaśnia Adam Goreń z wydziału certyfikacji systemów zarządzania Urzędu Dozoru Technicznego Certyfikacja.

Pozytywne postrzeganie firmy przez jej otoczenie to niejedyny efekt wdrożenia certyfikatów ISO 14000. Najważniejszą korzyścią jest ochrona środowiska, ale także gruntowny przegląd przepisów prawa ochrony środowiska.

— Wdrażanie systemu wymusza przegląd prawa i ewentualnie poprawienie wszystkich zaniedbań. Może to ustrzec przez karami finansowymi. System porządkuje dokumentację i organizację pewnych procesów, przez co firma staje się bardziej sprawna — tłumaczy Adam Goreń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Praca nad sobą daje efekty