Praca sezonowa nie zwalnia z norm BHP

opublikowano: 22-06-2021, 20:00

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy bez względu na rodzaj umowy zawartej z pracownikiem.

W związku z dużym natężeniem ruchu w lokalach gastronomicznych w rejonach turystycznych w trakcie sezonu letniego pracodawcy nie mogą zapomnieć o ochronie pracowników przed ewentualnym ryzykiem zakażenia COVID-19. Dotyczy to nie tylko osób stale zatrudnionych, ale także okresowo, przyjmowanych na czas wakacji, na co zwraca uwagę Magdalena Włastowska, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie doradczej W&W Consulting.

Sypią się oferty na wakacyjną pracę

Przedsiębiorcy odrabiają straty po ograniczeniach związanych z epidemią i prowadzą nabór pracowników sezonowych. Chcą w ten sposób sprostać zapotrzebowaniu na ich usługi, zwiększonego m.in. dlatego, że z uwagi na pandemię COVID-19 wielu Polaków spędzi urlop w kraju. Według danych portalu OLX.pl już w maju liczba ofert pracy w gastronomii i hotelarstwie była wyższa o 170 proc. w porównaniu z kwietniem.

Konfederacja Lewiatan spodziewa się, że wzrost zatrudnienia w najbliższych miesiącach, związany także z powrotem Polaków do większej konsumpcji, będzie miał dla pracodawców określone konsekwencje finansowe.

— Czeka nas wzrost oczekiwań płacowych w związku z dużym zapotrzebowaniem na pracę w branżach sezonowych i utrzymujący się wysoki popyt na prace specjalistów — mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Lewiatana.

Magdalena Włastowska podkreśla natomiast, że o atrakcyjności zatrudnienia, poza zapewnieniem oczekiwanego wynagrodzenia, zakwaterowania czy wyżywienia, decyduje też bezpieczeństwo pracowników sezonowych. Przy czym nie chodzi wyłącznie o ochronę przed koronawirusem, ale o stworzenie wszelkich warunków w pełni zgodnych z normami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).

— Przed rozpoczęciem sezonu przedsiębiorca musi tak przygotować miejsce pracy, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia i ryzyko wypadku. Ekspert ds. BHP powinien przeprowadzić audyt miejsca pracy, wskazać, co wymaga dostosowania do przepisów, i zalecić konkretne działania — mówi Magdalena Włastowska.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Warto ponadto przeszkolić z zakresu BHP każdą zatrudnioną osobę.

— W przypadku pracowników jest to bezwzględny wymóg, a zleceniobiorców wskazane. Szkolenie powinno polegać na przekazaniu im informacji, jak bezpiecznie wykonywać obowiązki, jakie ryzyko niosą dane czynności i jak je minimalizować oraz z jakich środków ochrony indywidualnej korzystać. Nieodzowny jest też instruktaż udzielania pierwszej pomocy — wyjaśnia ekspertka z W&W Consulting.

Szykują się kontrole legalności zatrudnienia

Zwraca też uwagę, że określone wymagania co do BHP zależą także od branży, w jakiej pracownicy sezonowi są zatrudnieni. W gastronomii czy w ogóle przy kontakcie z żywnością muszą posiadać aktualne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Jeśli natomiast będą pracować przy maszynach, należy sprawdzić, czy nie powinni mieć specjalistycznych pozwoleń bądź uprawnień do ich obsługi.

Magdalena Włastowska podkreśla, że podmiot organizujący pracę musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki każdej osobie zatrudnionej, bez względu na rodzaj zawartej z nią umowy. Cywilnoprawna, stosowana powszechnie przy angażowaniu pracowników sezonowych, nikogo zatem nie zwalnia z tego obowiązku. Trzeba też dodać, że jak co roku, także w tym inspekcja pracy weźmie pod lupę legalność zatrudnienia u przedsiębiorców powierzających pracę sezonową w małych miejscowościach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane