Praca z wodorem wymaga doświadczenia

PARTNEREM PUBLIKACJI JEST GRUPA TECHNOLOGICZNA ASE
opublikowano: 02-12-2022, 09:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rynek wodorowy rozwija się. Rosną też oczekiwania względem niego. W październiku Parlament Europejski (PE) poparł projekt przepisów o tym, aby stacje ładowania samochodów elektrycznych znajdowały się co 60 km, a stacje tankowania wodoru — co 100 km. Jest to częścią tzw. pakietu „Fit for 55”, czyli unijnego planu ograniczenia emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. PE chce też, aby sektor morski zmniejszył emisję gazów cieplarnianych ze statków o 2 proc. od 2025 r., o 20 proc. od 2035 r. i o 80 proc. od 2050 r. w po- równaniu z poziomem z 2020 r.

Dariusz Jachowicz, prezes Grupy Technologicznej ASE
Dariusz Jachowicz, prezes Grupy Technologicznej ASE

— Byłem na terenie portu w Walencji, gdzie powstała pierwsza instalacja wodorowa do tankowania samochodów ciężarowych, a być może i ciężkich maszyn, które przewożą kontenery, bo w portach mamy do czynienia z bardzo dużym nasyceniem takim sprzętem. Są tam setki pojazdów, które wożą kontenery po porcie czy suwnice, które w dużej mierze napędzane są silnikami dieslowskimi. Tak więc ogromne ilości CO2 wydzielają się w jednostkach portowych. Wodór jest więc świetnym, ekologicznym rozwiązaniem — mówi Dariusz Jachowicz, prezes Grupy Technologicznej ASE.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Na świecie było niegdyś głośno o katastrofie sterowca LZ 129 Hindenburg napędzanego wodorem. Nie oznacza to jednak, że wodoru należy się bać. Niemniej ważne jest, aby projekty wodorowe oddawać w ręce doświadczonych partnerów. Biproraf, który należy do Grupy Technologicznej ASE, ma 40-letnie doświadczenie przy pracy z tą substancją.

Z wodorem działamy od lat. Doskonale się na nim znamy, wiemy jak należy z nim pracować, czy też jak projektować instalacje wodorowe — mówi Tomasz Dudek, prezes zarządu firmy Biproraf.

— Wodór to jeden z podstawowych pierwiastków; gazów, które stosowane są w rafineriach, a tam od lat działamy. Doskonale się na nim znamy, wiemy, jakie są jego zagrożenia, jak należy z nim pracować, czy też jak projektować instalacje wodorowe. Z inżynierskiego punktu widzenia wodór jest bezpieczniejszy od LPG. Jest lekki, unosi się w górę, nie ściele się zatem po gruncie i nie gromadzi się w różnych zagłębieniach, a zatem nie niesie większego niebezpieczeństwa — mówi Tomasz Dudek, prezes zarządu firmy Biproraf, będącej częścią Grupy Technologicznej ASE.

A w samej grupie, poprzez Eko-Konsult, prowadzona jest tzw. Akademia Wodorowa. To cykl sprofilowanych szkoleń uwzględniających szczególne właściwości palne i wybuchowe wodoru. Eksperci ASE ciągle zresztą aktualizują swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach czy sympozjach naukowych na całym świecie. Bezpieczeństwo traktują priorytetowo.

— Przykładamy wielką wagę do zagadnień związanych m.in. z analizami bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego czy analizą HAZOP. W swoich realizacjach stosujemy sprawdzone na świecie rozwiązania — dodaje Tomasz Dudek.

Wodór w transporcie

Unia Europejska wskazała, że wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w UE od 2035 r. mają być zeroemisyjne.

— Obecnie największy nacisk kładzie się na zastosowanie wodoru w transporcie publicznym i osobowym. Choć coraz częściej słyszymy także o zastosowaniu tego nośnika energii samodzielnie czy też jako metanol — dzięki połączeniu z CO2 — w lotnictwie. Szary wodór będzie wyhamowywany na rzecz tego zielonego, który produkowany jest z wody za pomocą elektrolizerów zasilanych energią pochodzącą z OZE, czyli z fotowoltaiki lub wiatraków — mówi Tomasz Dudek.

Warto podkreślić, że Biproraf zbudował także instalację reformingu parowego, dzięki której wodór produkowany jest z biogazu. Zauważa jednocześnie, że uregulowania prawne nie nadążają za rozwojem rynku wodorowego, dlatego Grupa Technologiczna ASE korzysta z dobrych praktyk zaciągniętych z takich krajów, jak USA czy Wielka Brytania.

— Staramy się też aktywnie uczestniczyć w pracach nad ustawami, kwestiami normalizacyjnymi, w tym tworzeniu norm wykonawczych dla wykonywania instalacji wodorowych — mówi Tomasz Dudek, który opowiada też o wdrożeniach zaobserwowanych w Europie. W Barcelonie funkcjonuje już np. regularna linia autobusów wodorowych, a w Niemczech jeżdżą już elektryczne śmieciarki z ogniwami paliwowymi na wodór. Cicho i bezemisyjnie. Jest to szczególnie ważne, bowiem taki pojazd bardzo często zatrzymuje się, podjeżdża, gazuje, więc w wydaniu spalinowym — zaśmieca środowisko. I hałasuje.

Nowe otwarcie w ASE

W przemyśle, w ogromnych centrach logistycznych, stosuje się już wózki widłowe napędzane wodorem. Dariusz Jachowicz wymienia zalety takiego rozwiązania: po pierwsze, wózki wodorowe są zupełnie bezemisyjne, bowiem produktem wyjściowym takiego wózka jest woda — na skutek łączenia wodoru z tlenem z otoczenia. Po drugie, zasięg takiego wózka jest dłuższy niż wózka akumulatorowego. Kolejny atut to znacznie krótszy, niemal natychmiastowy czas ładowania w stosunku do np. kilkugodzinnego czasu ładowania wózka akumulatorowego. Tu dodajmy, że ASE wykonuje też projekt dla producenta materiałów budowlanych w Polsce, który będzie korzystać z wózków widłowych na wodór.

— Opracowujemy koncepcje wodorowe dla przeróżnych branż. Często są to też prywatni inwestorzy, którzy chcieliby produkować wodór. A zapotrzebowanie będzie rosnąć. Współpracujemy z data centers, czyli firmami odpowiedzialnymi za ochronę baz danych czy magazynowanie informacji w systemach IT. Tworzymy dla nich różne koncepcje związane z wodorem, z magazynami energii, które zapewniałyby bezpieczeństwo energetyczne. Bo wodór stanowić może także magazyn energii. To nowe otwarcie dla naszej grupy — mówi Tomasz Dudek.

A warto podkreślić, że Biproraf jest kontraktorem EPC, zatem kompleksowo obsługuje projekty wodorowe, a produkcja, magazynowanie i dystrybucja wodoru to jego specjalność.

Jacek Bies

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane