Pracodawcy czekają na „tarczę” z urzędów pracy

opublikowano: 21-04-2020, 22:00

Konfederacja Lewiatan apeluje do resortu pracy o zapewnienie funduszy na dofinansowanie wynagrodzeń w firmach, które tracą dochody.

Z danych zebranych przez Konfederację Lewiatan wynika, że nie wszystkie powiatowe urzędy pracy (PUP) ogłosiły nabór do programu wsparcia pracodawców, mimo że od uchwalenia jego regulacji minęły trzy tygodnie. Zgodnie z ustawą antykryzysową starosta może dofinansować część wynagrodzeń pracowników oraz składek do ZUS należnych od tych płac. Pieniądze przeznaczone na ten rodzaj wsparcia z tzw. tarczyantykryzysowej pochodzą z Funduszu Pracy i funduszy europejskich. Dofinansowanie jest przewidziane dla MŚP, które odnotowały spadek dochodów w następstwie COVID-19. Zgodnie z ustawą wnioski należy składać do urzędu pracy w terminie 14 dni od ogłoszenia naboru.

— Ta forma wsparcia może stanowić istotną pomoc dla przedsiębiorcy, gdy brakuje zamówień lub jest ich mniej. Ponadto może ograniczyć zwolnienia pracowników — mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Lewiatana.

Według informacji uzyskanych przez konfederację niektóre PUP już 8 kwietnia ogłosiły nabory dotacyjne. W wielu nie wiadomo, kiedy ruszą, a w niektórych komunikat o uruchomieniuprogramu nie oznacza równoczesnego przyjmowania wniosków — będą one przyjmowane i rozpatrywane w późniejszym terminie.

— Jak widać, terminy ubiegania się o pomoc są zróżnicowane w zależności od możliwości organizacyjnych powiatowych urzędów pracy. Tymczasem każde opóźnienie w przekazywaniu pieniędzy pracodawcom może oznaczać trudności w wypłacie pracownikom należnych wynagrodzeń, a potem podjęcie decyzji o zwolnieniach — komentuje Monika Fedorczuk.

Konfederacja apeluje do resortu pracy o ogłoszenie kolejnych terminów naboru wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń i składek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane