Czytasz dzięki

Pracodawcy RP: mediacje 13 razy szybsze od postępowania sądowego

ISBNews
opublikowano: 04-05-2015, 13:20

Mediacje w Polsce są 13 razy szybsze od postępowania sądowego, poinformował Arkadiusz Pączka z Centrum Wsparcia Przedsiębiorców przy organizacji Pracodawcy RP (CWP).

"Z badań Centrum Alternative Dispute Resolution (ADR) wynika, że mediacje w Polsce są 13 razy szybsze od postępowania sądowego i generują blisko 5 razy mniejsze koszty niż postępowanie sądowe. Wspólnie z innymi instytucjami w Polsce, szczególnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, jesteśmy na początku drogi, mającej na celu szersze rozpropagowanie mediacji w Polsce" - powiedział Pączka podczas seminarium "Jak zapobiegać i rozwiązywać konflikty w otoczeniu firmy".

Zaznaczył, że mediacje w ramach CWP mają pomóc w udrożnieniu kanałów komunikacji pomiędzy zwaśnionymi stronami. "Chcielibyśmy podkreślić, że mediatorzy z naszego Centrum nie są reprezentantami interesów pracodawców. Przy doborze naszych ekspertów kierowaliśmy się przede wszystkim opinią o nich w ich środowisku jako osób niezależnych i niepodatnych na wpływy z zewnątrz. Wierzymy, że zapewnienie kwartetu cech dla postępowania mediacyjnego tj. poufności, dobrowolności, dyskretności i bezstronności może przyczynić się do rozwoju dialogu społecznego" - wskazał przedstawiciel CWP.

Projekt "Budowa Centrum Wsparcia Przedsiębiorców Pracodawców RP - dialog społeczny poprzez mediacje" jest realizowany w ramach poddziałania 5.5.2 POKL w ramach umowy pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, a Pracodawcami RP. Ma na celu dostarczanie wiedzy przedsiębiorcom i pracownikom z zakresu różnych dziedzin prawa oraz praktyki postępowania w relacjach na pograniczu spraw pracowniczych, gospodarczych i administracyjnych.

Centrum Wsparcia Przedsiębiorców to jednostka organizacyjna Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej zajmująca się prewencją konfliktów, diagnozowaniem i rozwiązywaniem konfliktów związanych z działalnością pracodawców. CWP powstało w ramach projektu pn. "Budowa Centrum Wsparcia Przedsiębiorców Pracodawców RP - dialog społeczny poprzez mediacje" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane