Pracodawcy szukają rąk do pracy

Paleta ofert w pośredniakach jest coraz szersza. W aglomeracjach mamy już do czynienia z rynkiem pracownika

W maju z rynku pracy napłynęły trzy rodzaje wiadomości: dobre, bardzo dobre i świetne. Stopa bezrobocia wciąż się obniża i na koniec ubiegłego miesiąca wyniosła 10,8 proc. Tempo spadku nieco wyhamowało, bo rok do roku spadek wynosi 1,7 pkt. proc., a w poprzednich miesiącach sięgał 1,8-1,9 pkt. proc. Na szczęście kierunek pozostał bez zmian i to jest dobra wiadomość.

— Zakładamy, że w kolejnych miesiącach poprawa sytuacji na rynku pracy i spadek bezrobocia nabiorą większego tempa, m.in. dzięki silniejszemu korzystnemu oddziaływaniu czynników sezonowych — uważa Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku.

— Jest również bardzo prawdopodobnie, że na koniec roku, mimo sezonowego wzrostu liczby bezrobotnych w okresie jesienno-zimowym, stopa bezrobocia będzie także jednocyfrowa i wyniesie około 9,8 proc. — wtóruje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Są oferty…

Bardzo dobrym sygnałem jest to, że rejestrowane bezrobocie jest już najniższe od sierpnia 2009 r. Chociaż bezrobotnych jest wciąż minimalnie więcej niż przed sześciu laty — o około 13 tys., w tym czasie podaż pracowników zwiększyła się aż o 120 tys. Jeśli porównać liczbę bezrobotnych i dostępne w pośredniakach oferty, można zaryzykować, że znalezienie pracy jest dzisiaj łatwiejsze niż przed kryzysem.

Jak policzyli eksperci Raiffeisen Polbanku, w maju na jedną ofertę pracy w dyspozycji urzędów pracy przypadało średnio 20 zarejestrowanych bezrobotnych. W ubiegłym roku było to ponad 30 osób bez pracy, a w 2013 r. ponaddwukrotnie więcej. Pracodawcy wyraźnie potrzebują rąk do pracy. W maju silnie przyspieszyła liczba nowych ofert w pośredniakach. W samym ubiegłym miesiącu wzrosła aż o blisko 28 proc. r/r, podczas gdy jeszcze w kwietniu zwiększyła się tylko o 9 proc. r/r. — Te dane świadczą o dobrych perspektywach popytu na rynku pracy i optymizmie przedsiębiorców co do przyszłej koniunktury gospodarczej — komentuje Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

…nie brakuje chętnych

Agencje zatrudnienia już widzą ruch w interesie, i to nie tylko związany z tym, że zbliża się lato, co zawsze sprzyja zatrudnieniu w budowlance i rolnictwie.

— Z naszych obserwacji wynika, że poza pracami sezonowymi odnotowujemy również zwyżki zatrudnienia w produkcji detalicznej RTV i AGD, motoryzacji, logistyce oraz usługach typu BPO — wymienia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. Dlatego, jego zdaniem, maj może być miesiącem przełomowym i jednym z ostatnich, w którym bezrobocie jest dwucyfrowe. Na razie o rynku pracownika w skali całej gospodarki nie ma co marzyć, ale w skali mikro stał się już faktem.

— Mamy z nim zarówno do czynienia pod kątem regionalnym — w największych aglomeracjach, jak i branżowym, np. w sektorze IT. W takich warunkach rośnie zapotrzebowanie na pracowników, którzy zaczynają coraz silniej dyktować warunki — mówi Tomasz Hanczarek. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Wakacje bez przełomu

ŁUKASZ KOZŁOWSKI

ekspert ekonomiczny Pracodawców RP

Spadekstopy bezrobocia rejestrowanego w miesiącach wakacyjnych do poziomu niższego niż 10 proc. jest już przesądzony — zapewniają przedstawiciele resortu pracy. Prognoza wydaje się jednak nadmiernie optymistyczna. Warunkiem jej spełnienia jest bowiem utrzymanie tempa spadku bezrobocia przynajmniej na dotychczasowym poziomie. W ostatnim okresie mieliśmy jednak do czynienia z umiarkowanym spowolnieniem, które może utrzymywać się również w kolejnych miesiącach. Należy pamiętać też o tym, że największy sezonowy spadek bezrobocia przypada na II kw. każdego roku. W miesiącach letnich poprawa następuje już w głównej mierze za sprawą czynników związanych z koniunkturą gospodarczą. Największe szanse na spadek poniżej 10 proc. odsetka osób bezrobotnych będą we wrześniu i październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu