Pracodawcy zapłacą więcej za dodatki i odprawy dla pracowników

opublikowano: 02-01-2013, 00:00

Wraz z podwyżką płacy minimalnej o 100 zł w 2013 r. rosną też inne obciążenia pracodawców i przedsiębiorców.

Rośnie minimalna miesięczna składka na ubezpieczenie społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą — o 9,56 zł. To skutek wyższego niż w 2012 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynosiło 1500 zł, a w 2013 r. jest to 1600 zł.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne początkujących przedsiębiorców jest zadeklarowana kwota, ale w ciągu pierwszych dwóch lat działalności może stanowić tylko 30 proc. płacy minimalnej. W tym roku ta minimalna podstawa sięga 480 zł (w 2012 r. — 450 zł). W konsekwencji minimalna składka odprowadzana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 153,12 zł (w ubiegłym roku — 143,56 zł).

Dodatki, odszkodowania

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia ma wpływ głównie na zobowiązania finansowe pracodawcy wobec zatrudnionych, i to nie tylko zarabiających na poziomie minimalnej płacy. Przede wszystkim oczywiście musi podnieść pensje odpowiadające najniższej płacy (wręczając aneks do umowy). Automatycznie natomiast dla wszystkich rośnie dodatek za pracę w porze nocnej. Jest on ustalany za każdą godzinę takiej pracy według 20-procentowej stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy.

Oblicza się go też z uwzględnieniem liczby godzin do przepracowania w miesiącu, w którym pracownik pracował w nocy. W przypadku przestoju w pracy, niezależnego od pracownika, wypłacane mu wynagrodzenie nie może być niższe od minimalnej płacy. Tyle samo wynosi dolna granica odszkodowania dla pracownika za jego dyskryminację w miejscu pracy lub w przypadku rozwiązania umowy o pracę na skutek lobbingu. Rośnie też automatycznie górna granica odprawy należnejprzy tzw. zwolnieniach grupowych. Stanowi ona 15-krotność minimalnej płacy, a więc do 24 tys. zł w 2013 r. z 22,5 tys. zł w 2012 r.

Refundacje

Plusem podwyżki jest natomiast wzrost refundacji dla pracodawcy, który przyjmie do pracy osobę bezrobotną. Ma on prawo do jednorazowego zwrotu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem takiej osoby na podstawie umowy ze starostą. Całkowita refundacja nie może przekroczyć 300 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli w 2013 r. kwoty 4,8 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu