Pracownicy wolą home office

Dominika Masajło
opublikowano: 19-04-2017, 22:00

Mogą zarabiać mniej i zrezygnować z innych benefitów, byle tylko móc pracować z domu. Zatrudnieni coraz wyżej oceniają korzyści z pracy zdalnej.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Stanforda wynika, że praca zdalna obniża stres o ponad 50 proc. Natomiast rezultaty badania Smart Working Guidebook for Poland opracowanego przez ABSL potwierdzają, że wykonywanie obowiązków zawodowych poza biurem pozytywnie wpływa na rozwój kompetencji zatrudnionego, jakość wykonywanej pracy, a także satysfakcję i zaangażowanie.

— Od 2016 r. blisko 4 miliony pracowników na całym świecie pracuje zdalnie przez przynajmniej 50 proc. swojego czasu. Co roku przybywa około 5,8 proc. ludzi tak działających. Ta tendencja jest ogólnoświatowa, zauważana, analizowana i doceniana przez pracodawców również w Polsce. Rodzimi właściciele firm oraz kluczowi menedżerowie uczą się mierzyć efektywność pracy zdalnej. Zaczynają rozumieć, że projekty realizowane w przestrzeni biurowej, na miejscu, przy wyznaczonym biurku, to przeszłość. Oczywiście są osoby, które chcą i lubią tak realizować zadania, ale coraz częściej elastyczne godziny i wybór miejsca przez współpracowników są traktowane jako naturalny porządek działania organizacji — mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu Mikomax Smart Office. Okazuje się, że dla 61 proc. ankietowanych współpracownicy stanowią największy problem w koncentracji i przeszkadzają pracować w skupieniu. Aż 86 proc. etatowców preferuje pracę w odosobnieniu — uważają, że wpływa to korzystnie na tempo ich pracy. Natomiast 65 proc. respondentów sądzi, że home office w znaczący sposób podnosi ich produktywność.

19 proc. Tylu pracowników przyznaje, że ma przyzwolenie od pracodawcy, by realizować obowiązki służbowe poza biurem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane