Pracownik rządzi na rynku

opublikowano: 08-03-2020, 22:00

Większość firm w tym roku spodziewa się trudności w znalezieniu specjalistów.

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” wynika, że 51 proc. Polaków planuje zmienić pracę. Natomiast 39 proc. badanych nie rozgląda się za nowym etatem, ale też nie zamyka się na ciekawe propozycje zawodowe. Autorzy raportu podkreślają, że coraz mniej osób traktuje pracę tylko jako źródło utrzymania. Do poszukiwań nowego zajęcia skłania ich chęć rozwoju osobistego. — Liczy się już nie tylko wynagrodzenie, lecz też możliwość rozwoju kompetencji i obowiązująca w firmie kultura organizacyjna. Pracownicy są coraz bardziej świadomi własnego potencjału i otwarci na wyzwania, jakie oferuje dynamicznie zmieniający się rynek pracy — mówi Anna Skowrońska z departamentu analiz i strategii w PARP.

Doświadczenie w zawodzie

Najbardziej gotowi na zmianę pracodawcy są specjaliści z branży ubezpieczeniowej (72 proc.) oraz bankowej, transportowej, logistycznej i osoby z działów administracji (po 71 proc.).

— Zmieniają się nie tylko oczekiwania pracowników, ale również wymagania pracodawców. Coraz mniejsze znaczenie ma kwestia dotycząca potwierdzania formalnego wykształcenia. Spada też liczba ofert, w których pracodawca wymaga doświadczenia w danym zawodzie. Być może obniżenie wymagań dotyczy kandydatów, o których jest najtrudniej, albo pracownicy mają problem z przedstawieniem wiarygodnych dokumentów potwierdzających znajomość fachu. Receptą na to może być Zintegrowany System Kwalifikacji. Dostarcza on rozwiązania dotyczące potwierdzania kwalifikacji zdobytych m.in. na kursach — mówi Daniel Nowak z departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP.

Podkreśla, że głównymi motywatorami do zmiany pracy są zarobki i możliwość rozwoju. Tak deklaruje odpowiednio 66 proc. i 65 proc. respondentów. Natomiast stabilność zatrudnienia w postaci umowy o pracę jest ważna dla 39 proc. Z listopadowego zestawienia Eurostatu wynika, że najwyższe bezrobocie w Unii Europejskiej jest w Grecji (16,8 proc.) i Hiszpanii (14,2 proc.). Natomiast najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Czechach, Niemczech i Polsce — odpowiednio 2,2 proc., 3,2 proc. i 3,2 proc.

Najwięcej ofert

Eksperci PARP prognozują, że w tym roku najwięcej ofert rekrutacyjnych będzie w branżach: IT, obsługa klienta, edukacja, a także w sektorach szkoleń, hotelarskim i turystycznym. Aż 94 proc. przedsiębiorców ze wspomnianych branż planuje zwiększenie zatrudnienia w swoich firmach. Na nowych pracowników liczą też przedstawiciele biznesu działający w energetyce (92 proc. badanych), zajmujący się prawem i podatkami (92 proc.), a także z branż marketingowej i handlowej (90 proc.). Natomiast trudności w znalezieniu nowych kadr spodziewa się ponad 80 proc. przedsiębiorców.

Anna Tarnawa z departamentu analiz i strategii w PARP zwraca uwagę, że pracodawcy najczęściej szukają pracowników, którzy mają zdolności techniczne, cyfrowe, menedżerskie i sprzedażowe. Nie mniej potrzebne — jak podkreśla — są tzw. kompetencje miękkie, w tym komunikatywność, kreatywność i umiejętność współpracy.

Zauważa ponadto, że w krajach Unii Europejskiej coraz więcej pracowników i pracodawców korzysta z pracy zdalnej. W takim trybie działa już ok. 19 proc. zatrudnionych na Starym Kontynencie.

Poznaj program konferencji "Analiza i narzędzia w HR", 12-13 maja 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane