Pracownik wystawia ocenę firmie

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 26-02-2015, 00:00

Najlepiej pracuje się w firmach z kapitałem zagranicznym. Najgorzej w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa.

„Biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy” . Kto zgadza się z tym stwierdzeniem? Niestety tylko 43 proc. zbadanych przez Instytut Great Place to Work. Najwięcej tych, którzy uważają, że ich firma jest wspaniałym miejscem pracy, jest w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym (47 proc.).

Najmniej (39 proc.) w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa, choć wydawać by się mogło, że te instytucje są szczytem pracowniczych marzeń, m.in. ze względu na poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i finansowe dodatki, jak np. premie jubileuszowe czy „trzynastki”.

— To przeszłość. Większość państwowych molochów przeszła już restrukturyzacje i ma za sobą masowe zwolnienia, które zachwiały przekonaniem o gwarancji etatu. Poza tym państwowe spółki to często ogromne instytucje, w których bardzo trudno jest zapewnić pracownikowi indywidualne podejście, będące ogromnymatutem mniejszych firm. Natomiast w administracji publicznej, o ile praca jest wciąż obciążona najmniejszym ryzykiem zwolnienia, bolączką są wciąż zapóźnienia we wdrażaniu nowoczesnych standardów zarządzania ludźmi oraz mniej atrakcyjna oferta płacowa niż w przypadku organizacji biznesowych — komentuje Joanna Kotzian, menedżer employer branding firmy doradczej HRK.

Gdzie uczciwość

Do czynników mających najsilniejszy związek z ogólną opinią pracownika o pracodawcy należą: przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie, poczucie, że w ludziach dostrzega się nie tylko pracownika, ale także człowieka. Ważne jest też partnerskietraktowanie, bez względu na zajmowaną pozycję w hierarchii firmy. We wszystkich tych trzech aspektach firmy prywatne wypadły najlepiej.

Co wynika z tego, że są znacznie mniej zhierarchizowane, a i dystans pomiędzy pracownikami poszczególnych szczebli jest mniejszy niż w firmach z kapitałem zagranicznym. Połowa osób zatrudnionych w firmach prywatnych uważa, że ich firmy prowadzone są w sposób uczciwy i etyczny, a kierownictwo dostrzega w nich nie tylko pracowników, ale również po prostu ludzi i że niezależnie od stanowiska są traktowani jako pełnoprawni członkowie zespołu. Nieco bardziej wstrzemięźliwi w swoich ocenach są pracownicy sektora administracji państwowej.

Ale niepokoją jednak opinie pracowników spółek skarbu państwa. Jedynie 1/3 z nich jest skłonna zgodzić się ze stwierdzeniem, że ich firma zarządzana jest etycznie i uczciwie, a w pracownikach dostrzega się ludzi. — Na postrzeganie spółek skarbu państwa ogromny wpływ ma sposób wymiany zarządów, często z nadania politycznego. Dlatego trudniej tu o poczucie, że firma zarządzana jest w sposób etyczny i podąża we właściwym kierunku. Warto też zwrócić uwagę na to, że spółki skarbu państwa nie inwestowały dotychczas raczej w swój wizerunek jako pracodawcy. Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Grupa PZU — dodaje Joanna Kotzian.

Krytyczni związkowcy

Jej zdaniem, na lepsze postrzeganie firm z kapitałem zagranicznym ma fakt, że pracownicy tych firm zarabiają lepiej niż pracownicy firm polskich, pracodawcy zagraniczni częściej też inwestują w rozwój pracowników. Inne i najbardziej surowe spojrzenie na pracodawców mają osoby należące do związków zawodowych (186 ankietowanych osób przyznało się do przynależności związkowej). Tylko 41 proc. związkowców uważa, że kierownictwo prowadzi firmę w sposób uczciwy i etyczny, przy 50 proc. tak myślących osobach niezrzeszonych.

Członkowie związków zawodowych są także bardziej krytyczni w kwestiach — dotyczących dostrzegania w pracownikach ludzi (38 proc. ocen pozytywnych, czyli aż o 11 punktów procentowych mniej w porównaniu z osobami niezrzeszonymi) oraz partnerskiego traktowania pracowników (49 proc. opinii pozytywnych; o 6 punktów procentowych mniej w porównaniu z osobami niezrzeszonymi). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pracownik wystawia ocenę firmie